Prima pagină » Știri politice » Băsescu: Bruxelles-ul nu cere Bucureștiului să pună botniță presei. Ar fi fost o respingere categorică din partea mea

Băsescu: Bruxelles-ul nu cere Bucureștiului să pună botniță presei. Ar fi fost o respingere categorică din partea mea

Băsescu: Bruxelles-ul nu cere Bucureștiului să pună botniță presei. Ar fi fost o respingere categorică din partea mea
Președintele Băsescu a declarat că raportul CE privind MCV nu cere adoptarea unei legi a presei, ci subliniază necesitatea mentinerii libertății presei și, în același timp, solicită instituirea unor soluții de sancționar și reparații pentru cei care sunt în mod nedrept atacați, linșați, discreditați

Președintele Băsescu a declarat că raportul CE privind MCV nu cere adoptarea unei legi a presei, ci subliniază necesitatea mentinerii libertății presei și, în același timp, solicită instituirea unor soluții de sancționar și reparații pentru cei care sunt în mod nedrept atacați, linșați, discreditați

„Aș vrea să vă citesc chiar din raport, pentru că a fost un număr destul de mare de intervenții publice și s-a indus o dezinformare a opiniei publice, poate chiar și a ziariștilor care nu au citit raportul, legat de ce ne cere acest raport la comportament față de magistrați. Raportul nu pune sub semnul întrebării libertatea presei. Abordarea nu spune nicidecum să faceți o lege a presei și cenzurați presa, puneți botniță presei. Ar fi fost o respingere categorică din partea mea”, a spus Traian Băsescu.

El a susținut că mesajul documentului este următorul: „Găsiți o formulă ca, atunci când se fac excese și sunt linșați magistrați, sunt discreditate instituții, să existe o soluție reparatorie”.

Băsescu a menționat că documentul CE recomandă să se dea asigurări CNA cu privire la independența sa efectivă, iar acesta să își îndeplinească pe deplin rolul prin instituirea și aplicarea unui cod de conduită.

„Au fost oameni pentru care nu a existat nicio motivație să fie linșați, doar pentru a se exercita asupra lor presiuni s-au făcut săptămâni la rând emisiuni, au fost tocați. Aceste lucruri se înțeleg la Bruxelles, iar ele trebuie prevenite, iar instituția responsabilă pentru acest lucru este CNA și, sigur, justiția”, a mai spus președintele. 

„Un potențial infractor”, patron de trust de presă

În context, șeful statului a spus că nu statul controlează presa, acest lucru făcându-l privații care folosesc mass-media în interes propriu, el nominalizând trustul Intact care are ca proprietar „un potențial infractor” și postul RTV, deținut de un senator PSD.

„Cred că la nivelul UE a fost o formidabilă bătălie pentru libertatea presei. Sigur, când un trust de presă are ca proprietar un potențial infractor care utilizează mijloacele mass-media pentru a decredibiliza exact pe aceia care urmează să-l judece, CE reacționează. Ăsta e comentariul meu. Vorbesc de un potențial infractor, devenind infractor după ce constată instanța, dar un potențial infractor”, a afirmat Traian Băsescu.

Întrebat despre faptul că cel mai recent raport al organizației Reporters sans Frontieres plasează România în ceea ce privește libertatea presei între Papua Noua Guinee și Niger, președintele a răspuns: „Este corect, pentru că un trust, spre exemplu, ca Intact este controlat de un om cu probleme dificile cu instanțele. Așa mi se pare mie, după cum fuge. Un alt trust, o altă televiziune, RTV, este controlată de un senator PSD – da? – deci tot politic. Și trustul Intact și RTV sunt controlate politic, deci nu mai putem vorbi de acel privat care e liber de constrângeri și nu-și pune trusturile de presă în slujba interesului politic sau al interesului de a denigra justiția. Și cred că este pe bună dreptate o astfel de observație. N-am constatat ca acest raport pe care îl menționați să fi spus că statul controlează presa. Nu, privații, și adesea o folosesc în interes propriu”.

Întrebat dacă, atunci când vorbește despre presă, se referă la patroni și nu la jurnaliști, președintele a precizat: „Categoric, la patroni și la jurnaliști care se supun, ce să facă? Că nu patronii vorbesc. De regulă, vorbesc jurnaliștii”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care și-a pierdut viața în accidentul cumplit din Iași 😢
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Piloții și personalul de cabină al unei mari companii aeriene intră joi în grevă. Sunt posibile perturbări majore ale zborurilor
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
„Nu am dat greş, ci pur şi simplu am găsit 10.000 de idei care nu funcţionează”. Geniul ale cărui 1.093 de idei au funcţionat în practică