Prima pagină » Magazin » După incidentul de luna trecută, difuzarea filmului „The Kids Are All Right” a fost reprogramată la MȚR

După incidentul de luna trecută, difuzarea filmului „The Kids Are All Right” a fost reprogramată la MȚR

După incidentul de luna trecută, difuzarea filmului
Asociația Macondo a anunțat duminică reprogramarea proiectării filmului „The Kids Are All Right" la Muzeul Țăranului Român (MȚR) din București, după ce luna trecută difuzarea peliculei în același loc a fost întreruptă de protestul unui grup de naționaliști care au pătruns în instituție.

Asociația Macondo a anunțat duminică reprogramarea proiectării filmului „The Kids Are All Right”, la Muzeul Țăranului Român (MȚR) din București, după ce luna trecută difuzarea peliculei a fost întreruptă de protestul unui grup de naționaliști care au pătruns în instituție.

„Azi, la MȚR, refuzăm să lăsăm homofobii extremiști să dicteze ce putem și ce nu putem viziona! Veniți la film!”, au anunțat dumincă reprezentanții Centrului de Dezvoltare Curriculara și Studii de Gen: FILIA, prin intermediul unui mesaj postat pe pagina de Facebook.

„Este importantă prezența cât mai multor spectatori. Este important să nu răspundem intimidărilor și să se poată derula proiecția acestui film”, au  mai scris aceștia, precizând totodată că o firmă de pază se va ocupa de securitatea evenimentului.

„Ca măsură de precauție (…), a fost angajată o firmă de pază și au fost anunțate Poliția și Jandarmeria, pentru că este probabil ca incidente să apară din nou”, se mai arată în mesaj.

Proiectarea la Muzeul Țăranului Român din Capitală a peliculei premiate cu două Globuri de Aur și nominalizată la patru premii Oscar în 2011 a fost oprită în februarie de un grup de naționaliști care au făcut remarci homofobe, au intonat imnul național și cântece bisericești.

Aceștia și-au justificat gestul arătând că proiecția filmului încalcă statutul Muzeului Național al Țăranului Român, adăugând că doresc să protesteze față de asocierea instituției cu propaganda homosexuală, prin proiectarea unui film în Studioul „Horia Bernea”. 

„The Kids Are All Right” („Copiii sunt bine-mersi”, n. red) spune povestea unei familii formate din două lesbiene, interpretate de Annette Bening și Julianne Moore, și copiii acestora.

Difuzarea filmului făcea parte din seria de evenimente desfășurate sub titlul „Luna Istoriei LGBT” (lesbiene, gay, bisexuali, transgender) și organizate de Fundația Accept România cu sprijinul financiar al Ambasadelor SUA și Olandei la București, dar și al Erste Foundation.

„Luna Istoriei LGTB” are loc în fiecare februarie în România și alte opt țări din Europa și are ca scop promovarea toleranței și respectării drepturilor minorităților sexuale prin manifestări culturale.

Recomandarea video

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Britanicii susțin că România și Danemarca sunt în primejdie. Expert român: „Pericolul real există și se manifestă deja”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cele trei puncte la care țarul nu va renunța. Consilierul lui Putin dezvăluie liniile roșii peste care Rusia nu va trece
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Consumul zilnic de cafea ar putea avea un efect asupra bolilor psihice, relevă un studiu