Prima pagină » Știri » Românii sunt chemați vineri la un „sfat” european. EUROSFAT, „un mic antidot contra indiferenței și deziluziei românilor față de UE”

Românii sunt chemați vineri la un „sfat” european. EUROSFAT, „un mic antidot contra indiferenței și deziluziei românilor față de UE”

România, deși este membră a Uniunii Europene din 2007, nu a reușit să aplice și să dezvoltă politicile europene așa cum trebuie, cel puțin asta susțin organizatorii Eurosfat, o întâlnire dintre politicieni, diplomați și experți români și străini, care va avea loc vineri, 15 martie, la Parlament. Evenimentul este organizat de asociația Europuls.

România, deși este membră a Uniunii Europene din 2007, nu a reușit să aplice și să dezvolte politicile europene așa cum ar fi tebuit – cel puțin asta susțin organizatorii Eurosfat, o întâlnire dintre politicieni, diplomați și experți români și străini. Evenimentul, care va avea loc vineri, 15 martie, la Palatul Parlamentului, este organizat de asociația Europuls.

Reprezentanții Europuls și-au propus să invite opinia publică „la sfat” pe teme europene, Eurosfat fiind la prima ediție. Evenimentul, care este susținut atât de MAE, cât și de Comisia Europeană în cadrul Anului European al Cetățenilor 2013, va fi compus din dezbarteri libere și ateliere de lucru.

„Eurosfat este, până la urmă, un mic antidot contra indiferenței și deziluziei românilor față de UE, deziluzie care a venit pe fondul așteptărilor nerealiste de dinainte de aderare. Eurosfatul are și rolul de a apropia cetățenii și de a le trezi interesul față de Europa, de a le da o voce prin care să-și manifeste opiniile despre ce vor ei de la Europa, cum percep ei Europa astfel încât, sperăm noi, să își dea seama și de ce pot fi mândri că sunt europeni”, a declarat Alin Mituța, director Europuls, pentru gândul.

Pe lista invitaților care și-au confirmat participarea se numără și Dacian Cioloș, comisar european pentru Agricultură, invitat în seara dinaintea evenimentului la Gândul LIVE. De asemenea, printre participanți se numără Valeriu zgonea, președintele Camerei Deputaților, europarlamentarii Cristian Preda, Norica Nicolai, Vasile Pușcaș și ambasadorul Irlandei (țara care asigură președinția Consiliului UE) în România, Oliver Grogan.

Întrebat de ce problema politicilor europene nu este atât de dezbătută la noi în țară și de ce România încă se străduiește să fie un membru ca toate celelalte, directorul Europuls consideră că așteptările românilor au fost prea mari, iar nivelul de implicare prea mic.

„După 2007, ne-am așteptat să curgă lapte și miere, iar acest lucru evident că nu s-a întâmplat. Aderarea asigura doar accesul la o mare de oportunități. Ce nu face UE este să ne bage banii în sac și să ne lase să-i cheltuim cum vrem, iar asta a fost și este greu de înțeles și acum în România. Depinde de noi dacă vom reusi sa atragem acele fonduri europene, daca vom reusi sa ne facem respectati si ascultati la masa negocierilor. Pana acum e evident ca nu prea am reusit toate aceste lucruri”, a mai spus Alin Mituța.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum faci față căldurii excesive? Metoda veche folosită de localnicii unei insule din Croația
Digi24
Avionul rus de ultimă generație, dezvoltat să înlocuiască aeronavele străine, nu poate zbura pe frig sau caniculă
Cancan.ro
3.300 lei amendă pentru toți șoferii din România care fac această greșeală când se urcă la volan. 90% nici nu știu că este greșit
Prosport.ro
Reacția francezilor despre afacerea mamut prin care frații Pavăl au plătit 823 de milioane de euro pentru Carrefour România
Adevarul
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de Legionella după inundații și cere anchetă epidemiologică
Mediafax
PERFORMANȚĂ! Cum au ajuns niște liceeni din București să IMPRESIONEZE lumea roboticii
Click
Ce fac astăzi copiii lui Mircea Diaconu și ai Dianei Lupescu. Actrița a făcut mărturisiri rare: „Avem o relație foarte bună”
Digi24
VIDEO „Noua Axă a Răului: Pactul secret”. Vladimir Putin și Xi Jinping pun la cale neutralizarea Starlink și un scut comun antirachetă
Cancan.ro
Plan Roșu pe Autostrada Soarelui. Un autocar cu 60 de pasageri s-a ciocnit cu un TIR
Ce se întâmplă doctore
Dieta de 6.000 de calorii a lui Erling Haaland. Ce mănâncă „mașina de goluri” a Norvegiei pentru a domina fotbalul mondial
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când ți se SUSPENDĂ permisul pentru neplata amenzii? Normele aprobate de GUVERN
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
2026, anul care a schimbat deja lumea. Evenimentele care au marcat primele șase luni