Prima pagină » Știri politice » Hellvig cere demisia de la Cotroceni a consilierilor prezidențiali implicați în Mișcarea Populară

Hellvig cere demisia de la Cotroceni a consilierilor prezidențiali implicați în Mișcarea Populară

Hellvig cere demisia de la Cotroceni a consilierilor prezidențiali implicați în Mișcarea Populară
Secretarul general al PNL, Eduard Hellvig, susține că acei consilieri prezidențiali care și-au anunțat implicarea în Mișcarea Populară ar trebui să demisioneze de la Cotroceni, întrucât în noua postură sunt plătiți din bani publici pentru a "netezi calea politică viitoare" a lui Traian Băsescu.

Secretarul general al PNL, Eduard Hellvig, susține că acei consilieri prezidențiali care și-au anunțat implicarea în Mișcarea Populară ar trebui să demisioneze de la Cotroceni, întrucât în noua postură sunt plătiți din bani publici pentru a „netezi calea politică viitoare” a lui Traian Băsescu.

„Cred că acei consilieri prezidențiali care doresc să îl sprijine pe domnul Băsescu în cariera sa politică de după Cotroceni ar trebui să-și dea demisia din funcțiile publice pe care le ocupă (chiar dacă legea nu le impune) și apoi să construiască dreapta sau stânga, depinde cum vor mai simți la acel moment”, susține Hellvig într-o postare pe blog.

De asemenea, secretarul general al PNL susține că alegătorii sunt în postura de a fi „luați de proști de o gașcă de șmecheri de stângo-dreapta”, în timp ce „Traian Băsescu încearcă din nou să manipuleze publicul, să fure startul și să fraudeze o competiție”.

În același timp, Hellvig spune că dilema lui Cristian Diaconescu din octombrie 2011, când lansa Platforma de Stânga, privind persoanele care pot determina „modernizarea” și schimbarea destinului „stângii românești” și-a găsit rezolvarea.

„Azi, dilema sa a fost depășită: a aflat cine alții decât progresiștii stângiști pot relansa societatea: dreptacii băsiști”, afirmă liberalul.

De asemenea, el susține că libertatea de asociere într-o fundație nu este îngrădită în mod legal consilierilor prezidențiali, însă în cazul Mișcării Populare aceștia folosesc bani publici pentru a pregăti viitorul politic al președintelui după 2014.

„Este imoral să fii consilierul președintelui țării și să faci jocurile acestuia în pregătirea vieții și activității sale post prezidențiale (…) Mă preocupă modul în care se folosește de paravanul numit consilieri și de modul în care consilierii pe banii statului se oferă drept paravan la scenă deschisă”, a mai precizat Hellvig.

Consilierul prezidențial Cristian Diaconescu a anunțat, luni, într-o postare pe blog, că a decis, împreună cu „colegii” săi, să inițieze procedurile pentru înființarea Fundației „Mișcarea Populară”, menționând că „noua formă de expresie” își propune să promoveze valorile de centru-dreapta.

„Astăzi am decis, împreună cu colegii mei, să inițiem procedurile pentru înființarea Fundației «Mișcarea Populară». Știu că acest subiect va capta atenția presei românești și a opiniei publice deopotrivă – semn că noua noastră formă de expresie, care își propune să promoveze valorile de centru-dreapta, este așteptată atât ca nouă platformă socio politică, dar și un real catalizator pentru implicarea societății românești în elaborarea și implementarea deciziilor majore care ne privesc”, scrie Diaconescu.

El menționează „liniile principale ale obiectivelor” celor care au inițiat acest demers, respectiv „modernizarea României, păstrarea orientării proeuropene și proatlantice ca unica soluție pentru România, reforma constituțională, stimularea clasei de mijloc, locuri de muncă pentru tineret, criterii de integritate pentru o clasă politică adaptată la valorile Uniunii Europene, reformarea sistemului de educație orientat spre performanță, stat de drept eficient bazat pe principii constituționale solide, promovarea culturii românești precum și stimularea afirmării tinerelor talente, stimularea elaborării unor strategii pentru dezvoltarea agriculturii, industriei IT și a turismului prin consultarea categoriilor profesionale specializate, dialog continu cu românii care trăiesc în afara granițelor precum și identificarea oportunităților pentru încurajarea acestora de a reveni acasă, strategii vizând încurajarea tinerilor care au studiat în străinătate pentru a-și pune competențele în slujba României”.

„Misiunea acestei fundații este deschisă tuturor celor care doresc să promoveze o Românie modernă”, mai scrie Cristian Diaconescu.

Consilierul prezidențial Sebastian Lăzăroiu scrie, pe contul său de Facebook, că se va înscrie în Fundația „Mișcarea Populară”, a cărei inițiere a fost anunțată anterior, pe blogul său, de Cristian Diaconescu, la rândul său consilier prezidențial.

„Eu mă voi înscrie în Fundația «Mișcarea Populară». Câți dintre voi vor face la fel?”, notează Lăzăroiu.

„Și eu subscriu, Sebastian”, a scris pe Facebook și Bogdan Oprea, purtătorul de cuvânt al președintelui.

„Firește că mă voi alătura Fundației Mișcarea Populară. Undeva trebuie reîncepută construcția unui pol de dreapta pentru viitor!”, a notat pe contul său de Facebook și consilierul prezidențial Iulian Chifu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dragoș Pîslaru: Decizie finală pe cererea de plată nr. 3 din PNRR: am reușit să recuperăm 350,7 mil. euro
Digi24
Haos pe Aeroportul Otopeni la revenirea Dianei Șoșoacă în țară, după ce Parlamentul European i-a ridicat imunitatea
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A fost găsit mort în București. Avea doar 27 de ani!
Prosport.ro
Raluca Zenga a atras toate privirile cu apariția ei. La 44 de ani, arată spectaculos: „Superbă!”
Adevarul
Marea păcăleală a șoferilor: de ce sunt mai multe accidente vara decât iarna? Luna în care riscul de impact este maxim
Mediafax
Bolojan: Primul contract finanțat din SAFE, semnat la Suceava pentru A7
Click
Alertă în Europa: risc ridicat de atentate. MAE avertizează cetățenii români care merg în Marea Britanie
Digi24
Rusia va extrăda în România unul dintre cei mai căutați infractori, aflat pe lista Most Wanted. Cine este Vasile Rodideal
Cancan.ro
Întoarsă acasă de la Survivor, războinica Bianca a primit vestea cu ochii în lacrimi: 'Are cancer'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Daniela Crudu de când s-a retras din tv. Cum arată acum fosta asistentă tv! Fanii au rămas uimiți: „Și când te gândești ce frumoasă a fost Cruduța”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
Surpriză! Cum ne ajută berea sănătatea?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Vasele de sânge descoperite în oasele de T. rex schimbă tot ce știam despre dinozauri