Prima pagină » Știri » Șapte primari și viceprimari, găsiți în incompatibilitate de ANI

Șapte primari și viceprimari, găsiți în incompatibilitate de ANI

Agenția Națională de Integritate (ANI) a constatat că șapte primari și viceprimari din Bihor, Argeș, Alba, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Vâlcea și Constanța au fost în incompatibilitate, întrucât au reprezentat primăriile în societăți comerciale de interes local sau au fost administratori de firme.

Agenția Națională de Integritate (ANI) a constatat că șapte primari și viceprimari din Bihor, Argeș, Alba, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Vâlcea și Constanța au fost în incompatibilitate, întrucât au reprezentat primăriile în societăți comerciale de interes local sau au fost administratori de firme.

Potrivit ANI, Ovidiu Teodor Crețu – primar al municipiului Bistrița, județul Bistrița-Năsăud, Constantin Cornel Ionică – viceprimar al municipiului Pitești, județul Argeș, Ioan Fofiu – viceprimar al comunei Lazuri de Beiuș, județul Bihor, Vasile Marin Jurj – primar al comunei Arieșeni, județul Alba, Costinel Ciubotariu – primar al comunei Sulița, județul Botoșani, Vasile Pîrvu Boeangiu – primar al comunei Alunu, județul Vâlcea și Lucian Chitic – primar al comunei Tortoman, județul Constanța au fost în incompatibilitate întrucât au exercitat simultan mai multe funcții și calități.

Primarul municipiului Bistrița-Năsăud, Ovidiu Teodor Crețu, s-a aflat în incompatibilitate, potrivit ANI, în perioada 1 octombrie 2012 – 21 ianuarie 2013, întrucât a fost și reprezentant asociat persoană juridică în cadrul SC Business Park Bistrița Sud SRL.

Viceprimarul Constantin Cornel Ionică a reprezentat municipiului Pitești în Adunarea Generale a Acționarilor SC Apă-Canal 2000 SA, în perioada 26 noiembrie 2009 – 30 august 2012. Acesta nu a respectat dispozițiile articolului 87, alineatul 1, litera f) din Legea 161/2003, potrivit cărora funcția de viceprimar este incompatibilă cu cea de reprezentant al unității administrativ-teritoriale în adunările generale ale societăților comerciale de interes local, arată, luni, ANI într-un comunicat de presă.

Viceprimarul Ioan Fofiu a fost în incompatibilitate în perioada 31 iulie 2009 – 20 iunie 2012, întrucât a fost și administrator al SC Hinch Risa Com SRL. Acesta a încălcat dispozițiile Legii 161/2003, potrivit cărora funcția de viceprimar este incompatibilă cu cea de administrator la societățile comerciale.

În cazul primarului Vasile Marin Jurj, ANI a constatat că a fost în incompatibilitate începând din 13 august 2010, întrucât a avut și calitatea de reprezentant asociat persoană juridică din partea Consiliului Local Arieșeni în cadrul SC Salubritatea Apuseni SRL, a mai arătat ANI.

Primarul Costinel Ciubotariu a fost în incompatibilitate în perioada 30 iulie 2009 – 16 noiembrie 2009, acesta având simultan și calitatea de reprezentant al unității administrativ-teritoriale Sulița în cadrul Adunării Generale a Acționarilor la SC Nova Apaserv SA Botoșani.

Potrivit ANI, Jurj, Crețu și Ciubotariu nu au respectat dispozițiile articolului 87, alineatul 1, litera f) din Legea 161/2003.

De asemenea, ANI a mai constatat că primarul Vasile Pîrvu Boeangiu este în incompatibilitate începând din 4 iunie 2008, întrucât „desfășoară activități remunerate în cadrul Cabinetului Medical Dr. Boeangiu Vasile-Pîrvu”. Potrivit dispozițiilor articolului 87, alineatul 1, litera k) din Legea 161/2003, funcția de primar este incompatibilă cu orice alte activități remunerate.

În cazul primarului Lucian Chitic, ANI a constatat că în perioada 15 iunie 2008 – 17 mai 2010 a avut simultan și calitatea de comerciant persoană fizică în cadrul Chitic Lucian P.F, încălcând dispozițiile articolului 87, alineatul 1, litera g) din Legea 161/2003.

ANI a precizat că cei șapte primari și viceprimari au fost informați despre declanșarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum și drepturile de a fi asistați sau reprezentați de un avocat și de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare.

„Cu excepția lui Fofiu Ioan, toate persoanele evaluate au depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, în exercitarea dreptului la apărare”, potrivit ANI.

Fapta persoanei cu privire la care s-a constatat încălcarea obligațiilor legale privind starea de incompatibilitate constituie abatere disciplinară și se sancționează potrivit reglementării aplicabile demnității, funcției sau activității respective. Persoana față de care s-a constatat starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică pe o perioadă de trei ani de la data eliberării, destituirii din funcția ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului. Dacă persoana a ocupat o funcție eligibilă, nu mai poate ocupa aceeași funcție pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului, potrivit prevederilor legale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Fugarul a fost prins! Poliția a făcut anunțul!
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă