Prima pagină » Știri politice » Sfatul lui Iohannis pentru Traian Băsescu: Dacă aș fi în situația lui mi-aș da demisia

Sfatul lui Iohannis pentru Traian Băsescu: Dacă aș fi în situația lui mi-aș da demisia

Sfatul lui Iohannis pentru Traian Băsescu: Dacă aș fi în situația lui mi-aș da demisia
Președintele interimar al PNL, Klaus Iohannis, a declarat, vineri, la Timișoara, că dacă s-ar afla în situația președintelui Traian Băsescu, referindu-se la fratele acestuia care a fost reținut pentru trafic de influență, ar demisiona, însă a subliniat că justiția trebuie lăsată "să explice".

Klaus Iohannis a declarat, într-o conferință de presă, la Timișoara, că nu a crezut că șeful statului ar avea de ales între a se implica în justiție și a nu se implica, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Nu am crezut că președintele țării mele are de ales între a se implica în justiție și în a nu se implica. Am rămas și eu surprins. Eu dacă aș fi în situația lui Traian Băsescu, mi-aș da demisia”, a spus Iohannis.

El a mai spus că acuzațiile care vizează familia președintelui Traian Băsescu sunt atât de grave, încât politicienii ar trebui să iasă din discuție și să lase justiția să explice.

„Acuzațiile care au conținut și numele președintelui Traian Băsescu sunt de o asemenea gravitate încât noi, politicienii, trebuie să ieșim din discuție și să lăsăm justiția să explice dacă președintele țării a fost sau nu atins în aceste chestiuni și să avem o lămurire a situației. După părerea mea e o situație de o gravitate cum nu am mai avut, sper să primim repede răspunsurile așteptate de la procurori și judecători. Ca simplu cetățean aștept să fiu lămurit dacă președintele este sau nu implicat în această chestiune. Daca este, evident trebuie să plece. Dacă nu e implicat, atunci e opțiunea dânsului”, a mai spus Iohannis.

Klaus Iohannis a participat, vineri, la Timișoara, la o întâlnire cu delegații din județele Timiș, Caraș Severin, Arad și Hunedoara care vor participa la Congresul extraordinar al PNL din 27-28 iunie.

Mircea Băsescu, fratele președintelui, a fost reținut, joi seară, de procurorii anticorupție, după ce a fost audiat în dosarul în care fiul lui Bercea Mondial îl acuză de trafic de influență. Vineri, el a fost prezentat Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă, ordonanța de reținere a lui Mircea Băsescu expirând la ora 19.05, iar instanța rămânând, la ora transmiterii acestei știri, în pronunțare.

Mircea Băsescu este acuzat că, în perioada 20 februarie 2011 – 22 februarie 2012, ar fi primit 250.000 de euro de la fiul lui Bercea Mondial, Florin Anghel, prin intermediul lui Marian Căpățână, pentru a interveni la judecători să dispună o soluție favorabilă în dosarul în care Sandu Anghel era judecat pentru tentativă de omor, respectiv că și-a înjunghiat un nepot.

Anchetatorii susțin că, în schimbul banilor, Mircea Băsescu ar fi promis că va interveni la judecători să dispună fie condamnarea lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, la o pedeapsă mai mică, fie punerea în libertate.

„La începutul anului 2011, după ce față de tatăl denunțătorului s-a luat măsura arestării preventive de către Tribunalul Olt, denunțătorul i-a remis unui intermediar suma de 250.000 de euro, la cererea acestuia din urmă și în schimbul promisiunii că banii vor fi remiși mai departe lui Băsescu Mircea, pentru ca acesta să intervină pe lângă magistrații învestiți cu soluționarea cauzei referitoare la infracțiunea săvârșită de tatăl denunțătorului și a altor cereri incidente în respectiva cauză”, au scris procurorii în ordonanța de reținere.

Ulterior, pentru că Bercea Mondial nu a fost pus în libertate, Florin Anghel i-a dat alți 350.000 de euro lui Marian Căpățână, în același scop.

Florin Anghel i-ar fi dat cei 600.000 de euro lui Marian Căpățână din 20 februarie 2011, data la care Bercea Mondial a fost arestat, și 22 februarie 2012, data la care a fost condamnat de instanța de fond, Tribunalul Olt, la șapte ani și șase luni de închisoare cu executare pentru tentativă de omor calificat.

Din suma totală de 600.000 de euro remisă de denunțător intermediarului, Băsescu Mircea a primit suma de 250.000 de euro în schimbul promisiunii că, prin influența pe care o are asupra magistraților, poate obține o soluție favorabilă pentru tatăl denunțătorului, adică va obține fie o pedeapsă mai mică, fie punerea în libertate”, se mai arată în ordonanța de reținere.

Marian Căpățână este acuzat că din cei 600.000 de euro pe care i-ar fi primit de la fiul lui Bercea Mondial, și-a însușit 350.000 de euro, pentru că „a mijlocit remiterea banilor”.

Joi, peședintele Traian Băsescu declara că nu a avut niciodată vreo discuție cu fratele său, Mircea Băsescu, privind sprijinirea lui Sandu Anghel în procesele pe care acesta le are.

Traian Băsescu mai spunea că nu se va transforma în avocatul fratelui său și că între nevoia de consolidare a justiției și reflexul firesc de a-și apăra fratele alege consolidarea justiției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
E-factura, eliminat prin vot în Parlament! Categoriile vizate
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
Cel mai nou cuplu din showbiz, Steve Ant și Alina Oprea de la „Desafio”, se destăinuie! Declarații în premieră! Ce a putut să spună grecul despre Ramona Olaru?!
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De la 1 iulie se introduce o nouă taxă de drum. Pentru anumite vehicule se va plăti un tarif de peste 60 de lei/100 km
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Profesorul Brian Cox, unul dintre cei mai respectați fizicieni din lume, este „sigur că există viață” dincolo de Pământ