Prima pagină » Magazin » Uniforma comandantului nazist Hermann Göring, vândută la licitație

Uniforma comandantului nazist Hermann Göring, vândută la licitație

Silviu Bănilă
O uniformă de culoare gri, care i-a aparținut liderului nazist Hermann Göring, va fi vândută la licitație în Plymouth, Devon (Marea Britanie). Proprietarul speră să obțină un preț de 85.000 lire sterline pentru obiectul vestimentar de importanță istorică.

Hermann Göring, care a înființat Gestapo-ul și a fost comandantul forțelor aeriene germane, era recunoscut pentru aspectul său supraponderal, care ducea la apariția sudorii excesive, scrie Daily Mail.

Inițial, cercetătorii au crezut că este vorba de o imitație, dar la o examinare atentă, s-au descoperit petele de sudoare ale comandantului gurmand. John Cabello, proprietarul Devon-Parade Antiques, casa de licitație care vinde uniforma lui Hermann Göring, a spus că aceasta a fost verificată de numeroși istorici, care i-au confirmat autenticitatea.

„Hermann Göring era obez și bineînțeles că transpira excesiv, fapt ce explică petele de sudoare de pe tunică. Obiectul vestimentar arată ca și cum ar fi fost purtat ani de zile de un bărbat gras și cusătura s-a întins. Göring avea obiceiul să își pună mâna stângă în buzunar, atunci când discuta cu o persoană. Tocmai de aceea, buzunarul stâng este mai uzat decât cel drept”, a declarat Cabello.

Uniforma a fost realizată de un croitor vienez pe nume Tiller, care a produs și alte uniforme pentru naziști, în timpul celui De-al Doilea Război Mondial. Experții au mai constatat că materialele folosite la uniforma lui Hermann Göring au fost de proastă calitate, comparativ cele din componența uniformelor altor ofițeri naziști, de la începutul războiului.

„Pe măsură ce războiul s-a intensificat, croitorilor le-a fost tot mai greu să procure materiale de calitate. De asemenea, Hermann Göring a fost sfătuit să pară mai modest în fața poporului, care nu ar fi dorit să vadă că tartorul trăiește în lux, în timp ce germanii mor de foame”, a povestit Cabello. Colecționarul a cumpărat uniforma la o licitație organizată de un muzeu privat din Elveția și s-a crezut inițial că aceasta este o copie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Reacții după decizia istorică ÎCCJ pe TVA
Digi24
Răspunsul Poloniei după ce premierul Fico a cerut autorizarea de survol pentru a participa la Moscova la ceremoniile de Ziua Victoriei
Cancan.ro
Marele absent de la cununia civilă a Andreei Bălan. Puțini se așteptau ca tocmai el să nu fie prezent
Prosport.ro
Cea mai frumoasă sportivă din lume a renunțat la haine și a stârnit reacții în rândul fanilor: „Cel mai tare trup de pe planetă”
Adevarul
Țara care poate convinge SUA și Iran să facă pace. Fost consilier al lui Trump: „Cred că e panicat acum”
Mediafax
Șeful antifraudă al UE ia în vizor cheltuielile pentru apărare; „Sunt un magnet pentru infractori”
Click
Oana Roman și fiica ei au luat un virus: „Amândouă bolim de azi-noapte. E ceva prin aer”
Digi24
Adevărul despre figura satanică cu cap de capră din imaginea lui Trump în chip de „Iisus”. „Ce naiba e creatura aia din mijloc”
Cancan.ro
Vedeta de la Pro TV, acuzată că a fugit de la filmări pentru o colaborare secretă cu Antena 1
Ce se întâmplă doctore
Adelina Chivu arată bestial la 44 de ani. Fosta prezentatoare tv, transformare uluitoare! Operațiile estetice au întinerit-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Haos în trafic după explozia de la CET Vest. Semafoarele nu mai funcționează în intersecții importante din București
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care animal simte cu dinții?