Prima pagină » Știri » RCS&RDS a intrat oficial în acționariatul posturilor de radio Music FM și Dance FM

RCS&RDS a intrat oficial în acționariatul posturilor de radio Music FM și Dance FM

RCS&RDS a intrat oficial în acționariatul posturilor de radio Music FM și Dance FM
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a aprobat, marți, intrarea oficială a companiei de telecomunicații RCS&RDS în acționariatul societății Campus Radio SRL, care a fost deținută până în prezent de Pro TV SA și Marius Dobre.

Societatea Campus Radio SRL a adus la cunoștința CNA intenția de a modifica acționariatul și a și primit acordul prealabil al Consiliului pentru efectuarea acestei operațiuni, pe 24 februarie.

Până în prezent, asociații Campus Radio SRL au fost Pro TV SA (20%) și Marius Dobre (80%), iar acum acționariatul societății s-a modificat oficial, în sensul intrării în companie a RCS&RDS, cu 90% din acțiuni, și a Integrasoft SRL (asociat unic RCS&RDS) – 10%.

Marius Dobre va continua să colaboreze cu RCS&RDS, având în vedere că el este responsabil și de Pro FM, un alt post de radio preluat de RCS&RDS de la Pro TV.

CNA a aprobat modificarea acționariatului Campus Radio SRL cu unanimitatea voturilor membrilor prezenți la ședința de marți (Florin Gabrea, Valentin Jucan, Viorel Buda, Monica Gubernat, Laura Georgescu, Radu Herjeu, Dorina Rusu și Radu Călin Cristea).

RCS&RDS a anunțat, pe 29 mai 2015, că a finalizat preluarea posturilor de radio din România ale companiei Central European Media Enterprises (CME).

RCS&RDS a anunțat inițial, pe 23 decembrie 2014, că va prelua toate licențele de radio deținute de CME în România, respectiv Pro FM, Info Pro, Pro Clasic, Music FM și Dance FM. Însă, pentru a putea prelua aceste radiouri, RCS&RDS a avut nevoie de acordul Consiliului Național al Audiovizualului, în conformitate cu prevederile legislației audiovizualului.

Pe 24 februarie 2015, CNA a aprobat preluarea de către RCS&RDS a tuturor radiourilor deținute de CME în România – Pro FM, Info Pro, Pro Clasic, Music FM și Dance FM -, urmând ca Pro FM să aibă în continuare un profil muzical, iar Info Pro să se transforme, în această toamnă, în rețeaua informativă Digi FM.

Cedarea tuturor acestor licențe de radio către RCS&RDS este echivalentă cu ieșirea CME de pe piața de radio din România.

Valoarea tranzacției prin care CME a cedat toate radiourile sale din România companiei RCS&RDS nu a fost făcută publică.

Pe de altă parte, în ultimii ani, RCS&RDS și-a dezvoltat și propriile televiziuni. Astfel, în prezent compania deține televiziunea de știri Digi 24 HD (cu stațiile aferente din teritoriu), televiziunile de filme Digi Film, televiziunile de sport Digi Sport, dar și televiziunile de documentare Digi Animal World, Digi Life și Digi World (cu variantele „secundare” Animal World Channel, Life Channel și World Channel). De asemenea, RCS&RDS este acționar la posturile muzicale Music Channel, H!T Music Channel și UTV.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Știința statului jos: ce funcții ale scaunului chiar contează pentru spate și concentrare (P)