Prima pagină » Cultură » Gigi Căciuleanu readuce dansul contemporan la Festivalul „George Enescu”, pe 5 și 6 septembrie

Gigi Căciuleanu readuce dansul contemporan la Festivalul „George Enescu”, pe 5 și 6 septembrie

Gigi Căciuleanu readuce dansul contemporan la Festivalul
Gigi Căciuleanu va dansa din nou pe scena pe care a debutat cu 50 de ani în urmă, în noua sa creație coregrafică "Un minut de dans sau Uf !!!", care va avea primele reprezentații pe 5 și 6 septembrie, de la ora 20.00, la Teatrul Mic din Capitală, în cadrul Festivalului Internațional "George Enescu".

În urmă cu 50 de ani, Gigi Căciuleanu debuta ca dansator pe scena Teatrului Mic, sub îndrumarea lui Miriam Răducanu. De altfel, „Un minut de dans sau Uf!!!” îi este dedicat „Măiastrei”, așa cum o numește artistul pe Miriam Răducanu, informează un comunicat de presă.

De fiecare dată, spectacolul prezentat de Gigi Căciuleanu Romania Dance Company va fi diferit, așadar spectatorii de pe 5 septembrie pot reveni în seara următoare ca sa vadă cu totul altceva.

„Montarea piesei coregrafice este aproape terminată. Nu lipsește decât un minut de dans, înainte de partea finală. Acest minut de dans, coregraful îl va re-inventa, la fiecare spectacol, în prezența publicului. Iar protagoniștii, compozitorul muzicii și cuplul de dansatori, vor trebui să «facă față», să se adapteze, în «stare de urgență», fanteziei sale de moment. Vor memora partitura coregrafică și bineînțeles cea muzicală, inventate ambele în ultima clipă, le vor integra și interpreta, cât se poate de bine, pentru a putea prezenta imediat publicului piesa în forma finală. La fiecare reprezentație, coregraful și compozitorul vor fi nevoiți să-și pună picioarele în apă rece pentru a produce de fiecare dată, în prezența publicului, complet altceva. Întreg spectacolul este conceput de fapt în jurul complicatului și deseori «nebunului» proces creator necesar pentru a obține chiar și un singur minut de dans. Datorită acestei improvizații de fiecare seară, pentru a crea un minut de dans, spectacolele vor deveni cât se poate de diferite unul de celălalt. Și, prin urmare, fiecare spectacol va fi unic. O re-creație de fiecare seară, pentru spectator… Chinurile creației pentru artiști! Uf !!!”, a declarat Gigi Căciuleanu.

Muzica spectacolului îi aparține „omului orchestră” Paul Ilea, căruia coregraful i-a cerut să plece de la temele cele mai cunoscute și populare ale lui Wolfgang Amadeus Mozart, pe care apoi să le dezvolte în felul său, cu cât mai multă „drăgăstoasă ireverență”. Dansatori vor fi Gigi Căciuleanu, Paul Ilea, Irina Ștefan și Răzvan Stoian, iar asistent coregrafie, Lelia Marcu-Vladu.

Gigi Căciuleanu Romania Dance Company a fost înființată cu sprijinul JTI, corporație care s-a remarcat de-a lungul anilor prin susținerea predilectă a dansului contemporan. Astfel, „Întâlnirile JTI”, un eveniment definitoriu pentru identitatea companiei, organizat anual începând din 2000, reprezintă un reper al calității pentru iubitorii acestei arte.

Producătorul spectacolului este Fundația Art Production, în parteneriat cu Teatrul Mic.

Biletele se găsesc la Teatrul Mic, în rețeaua Eventim (magazinele Orange, Vodafone, Germanos, Domo, librăriile Cărturești, Humanitas, benzinăriile OMV și Carrefour) și online, pe www.eventim.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un tratament comun pentru acnee a fost asociat cu un risc de schizofrenie cu 30% mai mic