Prima pagină » Știri externe » Aleksandr Lukașenko respinge înființarea unei baze aeriene ruse în Belarus

Aleksandr Lukașenko respinge înființarea unei baze aeriene ruse în Belarus

Aleksandr Lukașenko respinge înființarea unei baze aeriene ruse în Belarus
Liderul belarus Aleksandr Lukașenko a declarat marți că țara sa nu are nevoie de o bază aeriană rusă, în pofida efortului Rusiei de a construi unitatea de apărare pe teritoriul unei națiuni situate la granița UE, informează Deutsche Welle în pagina online.

„Astăzi nu avem nevoie de o bază aeriană, cu atât mai puțin de Forțele aeriene. Avem nevoie de arme specifice. Am vorbit în public despre asta cu (președintele rus Vladimir)Putin”, a spus Lukașenko.

El a precizat, de asemenea, că nu cunoaște nimic despre planul Rusiei de a instala o bază aeriană pe teritoriul țării sale. „Aud voci din partea opoziției despre înființarea unei baze aeriene ruse. Eu nu știu nimic despre asta”, a spus Lukașnko, citat de agenția de știri Belta. „Sunt surprins și, într-o oarecare măsură, supărat și enervat de acest aspect”, a adăugat acesta.

Marți, Lukașenko a făcut aluzie la faptul că baza aeriană a Rusiei în țara sa ar putea fi folosită de Moscova ca modalitate de a exercita presiune asupra Minskului. „Poate sunt îngrijorați că ne vom orienta spre Vest și au ridicat problema pentru ca Vestul să înceapă să ne pună întrebări și să aibă îndoieli privind adevărata noastră intenție de a normaliza relațiile”, a spus el.

Autoritățile de la Kremlin nu au comentat afirmațiile președintelui belarus.

Comentariile lui Lukașenko au fost lansate la câteva săptămâni după ce Putin a dat undă verde proiectului și a cerut ministrului rus al Apărării și celui de Externe să înceapă discuțiile cu Belarus.

Aproximativ 1.000 de activiști ai opoziției au manifestat împotriva împotriva instalării acestei baze, duminică, la Minsk. Fostul candidat la prezidențiale Mikalai Statkevici a ținut un discurs în timpul mitingului, în care a denunțat planurile Rusiei de a înființa o bază aeriană în Belarus. El a apreciat că scopul bazei aeriene este să țintească spre Ucraina, ceea ce ar face Belarusul o țintă atât pentru NATO, cât și pentru Kiev.

Rusia are deja o stație radar și un centru de comunicații pentru submarine pe teritoriul fostului său aliat sovietic, însă o bază aeriană ar reprezenta o intensificare majoră a prezenței sale militare în statul vecin, mai relatează sursa citată. Rusia are de asemenea câteva avioane de vânătoare staționate în Belarus, dar noul plan prevede înființarea unei întregi baze militare în această țară, pentru prima dată după epoca sovietică.

Cele două țări au în mod tradițional relații apropiate, date de dependența Belarusului de energia și subvențiile Rusiei. Cu toate acestea, Lukașenko a fost oarecum mai deschis cooperării cu Vestul de când a început criza din Ucraina. El a încercat de asemenea să rămână neutru în conflictul dintre Kremlin și UE.

Lukașenko, care conduce Belarusul din anul 1994, este evitat de majoritatea țărilor dezvoltate din cauza acuzațiilor privind încălcările drepturilor omului și măsurile de represiune exercitate asupra disidenței politice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Explorator lăudat sau impostor? Adevărata poveste a primului om care s-a luptat cu gheţurile pentru a ajunge în „Vârful lumii”