Prima pagină » Știri » Clanul Bercea, închisoare cu executare pentru șantajarea lui Mircea Băsescu

Clanul Bercea, închisoare cu executare pentru șantajarea lui Mircea Băsescu

Clanul Bercea, închisoare cu executare pentru șantajarea lui Mircea Băsescu
Patru dintre cei cinci membri ai familiei lui Sandu Anghel judecați pentru șantajarea lui Mircea Băsescu au fost condamnați, joi, la pedepse cu executare cuprinse între trei ani și nouă luni de închisoare și 12 ani și 11 luni, totodată ei fiind obligați la plata de daune morale de 7.000 de euro.

Magistrații Tribunalului Constanța l-au condamnat pe Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial, la șapte ani și opt luni de închisoare pentru șantaj, la care se adaugă o pedeapsă mai veche, de cinci ani și trei luni de închisoare, primită de acesta în dosarul în care a fost condamnat și Sandu Anghel, după ce și-ar fi înjunghiat un nepot într-un bar din localitatea Drăgănești Olt.

Astfel, Florin Anghel are de executat, în total, 12 ani și 11 luni de închisoare.

Conform deciziei instanței, lui Florin Anghel i se va scădea din pedeapsă perioada în care a fost reținut și arestat preventiv, respectiv din 29 mai 2014 până în 29 aprilie 2015, dar și cea a arestului la domiciliu, până în 6 iulie 2015.

De asemenea, Marius Constantin, ginerele lui Bercea Mondial, a fost condamnat la patru ani și șase luni de închisoare cu executare, Fănica Anghel, soția lui Bercea, la trei ani și nouă luni de închisoare, iar Izaura Anghel, fiica lui Sandu Anghel, a primit patru ani și cinci luni de închisoare.

În cazul lui Grinică Ion, fiul lui Sandu Anghel, care la data comiterii faptei era minor, instanța a dispus o măsură neprivativă de liberate, de șase luni sub supraveghere.

Totodată, magistrații i-au obligat pe patru dintre membrii familiei Anghel la plata de daune morale lui Mircea Băsescu în valoare totală de 7.000 de euro. Astfel, Florin Anghel trebuie să achite 3.000 de euro, Izaura Anghel, 2.500 de euro, Marius Constantin, 1.500 de euro, iar Grinică Ion, 500 de euro.

Pe de altă parte, instanța a respins ca nefondate restul pretențiilor civile emise de Mircea Băsescu, avocatul acestuia cerând la ultimul termen daune morale de un milion de euro.

Decizia Tribunalului Constanța nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de zece zile de la comunicare.

Pronunțarea în acest dosar a fost amânată de două ori, ultima dată în 27 octombrie.

În 6 octombrie, la ultimul termen din proces, DNA a cerut ca Florin Anghel, Izaura Anghel, Fănica Anghel și Marius Constantin să fie condamnați la închisoare, iar Grinică-Ion Anghel să fie internat într-un centru educativ.

La rândul său, avocatul lui Mircea Băsescu, Nelu Tașcă, a spus că a cerut daune morale de un milion de euro pentru clientul său, el menționând că acțiunea civilă este întemeiată pe faptul că a fost adus un prejudiciu de imagine clientului său, dar și pentru presiunea la care a fost supus de către inculpați în urma acțiunilor de șantaj.

Soția lui Bercea Mondial, doi fii ai acestuia, Florin și Grinică-Ion Anghel, precum și fiica și ginerele lui Sandu Anghel, au fost trimiși în judecată de procurorii anticorupție din Constanța, la sfârșitul lunii iunie 2014, fiind acuzați de șantajarea lui Mircea Băsescu.

Potrivit rechizitoriului procurorilor constănțeni, în 1 noiembrie 2013, Florin Anghel i-ar fi cerut lui Mircea Băsescu, fratele fostului președinte Traian Băsescu, 280.000 de euro, în caz contrar amenințând cu dezvăluirea în presă a unor informații compromițățoare, de corupție, în care ar fi fost implicat acesta și familia sa.

În 26 martie 2014, Florin Anghel, împreună cu mama sa, Fănica, l-au amenințat și pe Marian Căpățână, martor în dosar, pentru a-l determina să dea suma de 280.000 de euro sau să își transfere averea în proprietatea lor. Ulterior, în 26 mai și 29 mai, fiica lui Bercea, Izaura Anghel, concubinul acesteia, Marius Constantin, și fratele minor al femeii, Grinică Ion Anghel, au mers din nou la Mircea Băsescu, cu aceleași amenințări despre pretinsa implicare în infracțiuni de corupție, cu scopul de a-l determina să le dea cei 280.000 de euro.

Conform sursei citate, în 29 mai 2014, cei trei au primit 10.000 de euro de la Mircea Băsescu, fiind prinși în flagrant de procurorii anticorupție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
A fost descoperită o legătură surprinzătoare între furtunile solare și cutremure