Prima pagină » Auto » Ce marcă ocupă primul loc în topul celor mai mari constructori auto din lume

Ce marcă ocupă primul loc în topul celor mai mari constructori auto din lume

Ce marcă ocupă primul loc în topul celor mai mari constructori auto din lume
Toyota Motors a rămas lider pe piața auto mondială, pentru al patrulea an consecutiv, fiind singurul producător care a livrat peste 10 milioane de vehicule în 2015, principalul concurent, grupul german Volkswagen, fiind afectat de scandalul emisiilor, transmite Bloomberg.

Vânzările globale ale Toyota, care includ diviziile Hino Motors și Daihatsu Motor, au scăzut anul trecut cu 0,8%, la 10,15 milioane de vehicule, a anunțat grupul japonez.

Volkswagen a raportat la începutul lunii un declin de 2% al livrărilor în 2015, la 9,9 milioane de vehicule, în timp ce vânzările grupului american General Motors au urcat cu 0,2%, la 9,8 milioane de unități.

În 2015, Volkswagen a fost lider mondial timp de șase luni, dar izbucnirea scandalului manipulării testelor de poluare, în septembrie, a obligat grupul german să oprească vânzările de automobile diesel pe unele piețe și să anunțe un program de rechemare în service a 11 milioane de vehicule.

„Hegemonia Toyota nu va putea fi atacată în următorii câțiva ani, după lovitura puternică primită de VW. Diferența va crește probabil, pentru că VW va avea nevoie de timp pentru a-și ajusta strategiile pe piețe precum Statele Unite și Europa”, a declarat Zhou Jincheng, analist la firma Fourin în Nagoya.

Pentru a-și menține poziția de lider, Toyota vrea să își consolideze poziția pe piețele emergente. Totodată, compania va introduce primul model Prius modernizat din ultimii aproape șapte ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron