Prima pagină » Știri politice » Blaga, despre decizia CCR: Cred că a dat-o rabinul din Buhuși

Blaga, despre decizia CCR: Cred că a dat-o rabinul din Buhuși

Blaga, despre decizia CCR: Cred că a dat-o rabinul din Buhuși
Copreședintele PNL Vasile Blaga a declarat, miercuri, că decizia CCR privind abuzul în serviciu pare a fi dată de „rabinul din Buhuși", afirmând că PNL o va respecta, deși, personal, ca inginer, nu a înțeles mare lucru.

„Eu ca inginer, dacă permiteți o glumă, cred că a dat-o rabinul din Buhuși că n-am înțeles mare lucru, dar noi o respectăm ca întotdeauna deciziile Curții Constituționale”, a declarat copreședintele PNL Vasile Blaga.

La rândul său, copreședintele PNL Alina Gorghiu a afirmat că decizia CCR nu poate fi comentată și va fi pusă în acord cu textul legal.

„Nu am văzut minuta (ședinței CCR-n.r.) că este parțial neconstituțional și că ar fi constituțional dacă este interpretat într-un anumit sens. Este o decizie a Curții care nu poate fi comentată, care va fi pusă în acord cu textul legal”, a spus Alina Gorghiu.

CCR a admis miercuri parțial sesizările privind neconstituționalitatea prevederilor privind abuzul în serviciu, a declarat președintele interimar al CCR, Valer Dorneanu, judecătorii recomandând ca sintagma „în mod defectuos” să fie înlocuită cu ”prin încălcarea legii”.

„Decizia mult așteptată a fost luată în unanimitate. Este o decizie parțială. Se admite contestația și se declară că sintagma ‘în mod defectuos’ din 246 și din 297 (din Codul penal n.r.) se înțelege ‘prin încălcarea legii’. Deci nu în mod defectuos, ci prin încălcarea legii. Celelalte critici au fost respinse, inclusiv la 13 indice 2 (din legea 78/2000 n.r.)”, a declarat Dorneanu.

Articolul articolul 297 din Codul Penal prevede că „fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni