Prima pagină » Magazin » De ce sunt resimțite mai puternic diferențele de fus orar atunci când zburăm dinspre vest spre est

De ce sunt resimțite mai puternic diferențele de fus orar atunci când zburăm dinspre vest spre est

De ce sunt resimțite mai puternic diferențele de fus orar atunci când zburăm dinspre vest spre est
De-a lungul timpului, s-a constatat că pasagerii care circulă dinspre vest spre est trec mai greu peste această problemă decât cei care parcurg același traseu în sens invers, iar acum o echipă de cercetători a dezlegat această enigmă, după ce a creat un model matematic ce imită funcțiile celulelor.

Specialiștii spun că totul depinde de activitatea hipotalamusului, regiune a creierului în care există așa-numitul ,,ceas biologic” al fiecăruia dintre noi. În termeni științifici, acesta poartă denumirea de ,,nucleu suprachiasmatic” și este format din aproximativ 20.000 de celule speciale.

Potrivit Descoperă, acestea reacționează la lumina propagată din mediul înconjurător și transmit organismului fie că trebuie să intre în activitate (la începutul zilei), fie că trebuie să se odihnească (la începutul nopții). În timpul zborurilor lungi, datorită diferențelor de fus orar, activitatea acestor celule este dereglată, iar organismul nostru resimte din plin consecințele.

Cercetătorii americani spun că problema poate fi rezolvată numai dacă ne sincronizăm ,,ceasul biologic” cu cel al destinației în care dorim să ajungem. În acest sens, savanții au creat un model constituit din celulele existente la nivelul nucleului suprachiasmatic, au recreat modul în care organismul nostru este sensibil la lumină, au reprodus intensitatea luminii, dar și fusuri orare diferite. Specialiștii au încercat astfel să afle modul în care corpul nostru ar putea să se recupereze după un zbor îndelungat, fără se intervină în vreun fel anume.

La finalul experimentului, oamenii de știință au confirmat ceea ce se știa deja: în general, ne recuperăm mai greu după un zbor realizat dinspre vest spre est, decât dacă am fi călătorit în sens invers. Mai mult decât atât, după un zobr îndelungat, ne simțim mai bine dacă am traversat mai multe diferențe de fus orar și nu doar câteva.

Modelul creat de savanții de la Universitatea din Maryland, SUA, a arătat că problema depinde de modul în care celulelele din nucleul suprachiasmatic se adaptează intensității luminii prezente în diferite regiuni de pe Glob. În acest sens, specialiștii au menționat că există două tipuri de pasageri, cei care se pot adapta mai bine diferențelor de fus orar și cei care trec mai greu prin astfel de experiențe.

Prin urmare, dacă vrem să trecem mai ușor peste diferențele de fus orar, oamenii de știință ne recomandă să ne adaptăm cât mai repede la stimulii prezenți în noile medii în care ajungem. Specialiștii spun că putem face acest lucru culcându-ne cu câteva ore mai devreme decât o facem în mod normal.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Marșul Normalității, cu Diana Șoșoacă printre participanți, s-a încheiat cu amenzi și sesizări penale
Digi24
A încălcat Nicușor Dan Constituția când l-a propus premier pe Adrian Vestea? Ce spun doi foști judecători CCR
Cancan.ro
Andreea Popescu l-a implorat, Dan Alexa s-a eschivat și tot n-a scăpat! Hotărâtă să-l mai aibă o dată, bruneta l-a urmărit pe antrenor prin cluburi
Prosport.ro
FOTO. Vedeta a ajuns de nerecunoscut! Cum arată acum
Adevarul
Cum ne păcălesc samsarii în piețe: „Toate intersecțiile sunt pline de pepeni de Dăbuleni, deși în Dolj abia acum se recoltează”
Mediafax
Pe ce voturi mizează Adrian Veștea să își treacă Guvernul: care tabără câștigă
Click
Horoscop luni, 15 iunie. Berbecii sunt în formă la început de săptămână, iar Peștii fac alegeri complicate
Digi24
Cel mai bătrân președinte ales al SUA împlinește 80 de ani, dar nu vârsta lui Trump îi îngrijorează pe experții medicali
Cancan.ro
Orașul din România în care o cabană la munte se vinde cu doar 5.750€ acum, în iunie 2026
Ce se întâmplă doctore
Primele rezultate ale autopsiei în cazul băiețelului de 2 ani găsit mort într-un apartament din Galați. Legiștii au rămas șocați
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
BREAKING. Eugen Tomac pleacă, Adrian Veștea vine. Ce mașini conduc cei doi politicieni
Descopera.ro
O linie care împarte Pământul în alte două emisfere a fost descoperită recent
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
Cristalele de spațiu-timp ar putea genera găuri negre rare