Prima pagină » Știri » Filozoful Mihai Șora, la 101 ani, alături de protestatarii din Alba Iulia. Mesaj pentru guvernanți: „Am ajunge să ne conducă hoții și ticăloșii”

Filozoful Mihai Șora, la 101 ani, alături de protestatarii din Alba Iulia. Mesaj pentru guvernanți: „Am ajunge să ne conducă hoții și ticăloșii”

Filozoful Mihai Șora, la 101 ani, alături de protestatarii din Alba Iulia. Mesaj pentru guvernanți:
Mai multe pe gandul. info

Mihai Șora a ajuns la protest după mai bine de o jumătate de oră de la începerea acestuia și a primit aplauze din partea celor prezenți. Filozoful a spus că este normal ca oamenii să se intereseze de „soarta cetății”.

Întrebat dacă este important să apărăm justiția, Mihai Șora a răspuns: „Bineînțeles. Ce ne-am face fără justiție? Am ajunge să ne conducă hoții și ticăloșii dacă nu există justiție”.

De asemenea, întrebat ce mesaj transmite protestatarilor, acesta a spus: „Le urez ca protestele lor să fie încununate de succes și în orice caz să nu se lase”.

Întrebat dacă ne maturizăm atât de greu, având în vedere că a trecut mult timp de la Revoluție, Șora a răspuns: „Nu știu dacă noi ne maturizăm atât de greu sau clasa politică a reușit sau n-a reușit să țină drumul drept pe care ar trebui să-l țină”.

Totodată, filozoful a spus că Guvernul ar trebui să se pună în slujba intereselor poporului.

„Guvernul să aibă urechi și să audă, să aibă ochi și să vadă și să tragă consecințele. Nu poate să guverneze fără să se alinieze în întregime pe voința populației pe care o guvernează. Un guvern este un slujitor. Asta este un guvern. Nu e un stăpân, e un grup de oameni de bunăvoință, sau așa ar trebui să fie, care se pună în slujba interselor generale, a intereselor poporului întreg”, a mai spus Mihai Sora.

Întrebat dacă el crede că e bine ca protestatarii să scandeze „PSD, ciuma roșie”, Șora a răspuns: „Că e ciumă, e limpede, că e roșie, rămâne de văzut”.

Filozoful în vârstă de 101 ani a plecat în marș, alături de cei peste 200 de protestatari, pe cele mai aglomerate străzi din municipiu.

Protestul de la Alba Iulia a început, la ora 18.00, în fața Prefecturii Alba, iar la începutul lui s-au s-au ascultat cântece patriotice, în timp ce protestatarii scandau „PSD, ciuma roșie”.

O oră mai târziu, protestatarii au plecat în marș pe cele mai aglomerate străzi din oraș, scandând lozinci la adresa guvernului.

Sibiu

Peste 5.000 de oameni sunt, duminică seara, în stradă și protestează împotriva legilor justiției. Oamenii s-au înttâlnit în Piața Unirii și au scandat împotriva Guvernului și a liderului PSD, Liviu Dragnea.

„În statul de drept, justiția este independentă” sau „Liviu dragnea să ajungi îmbrăcat în multe dungi” sunt noile pancarte cu care au ieșit protestatarii în Sibiu.

Manifestanții au plecat în marș pe mai multe străzi din oraș, urmând să se întoarcă, la final, în Piața Unirii.

Galați

Și la Galați sunt peste 500 de oamenii care protestează, duminică seară, în fața Palatului Prefecturii. Înarmați cu fluiere și vuvuzele, manifestanții au scandat o oră lozinci împotriva guvernanților: „Hoții”, „DNA să vină să vă ia”, „PSD, ciuma roșie”, „Anticipate” și „Ați reușit, ne-ați unit”.

Protestatarii au plecat apoi în marș pe străzile orașului fluturând steaguri tricolore și ale Uniunii Europene. Protestul de la Galați s-a încheiat fără incidente

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?