Prima pagină » Știri » Filozoful Mihai Șora, la 101 ani, alături de protestatarii din Alba Iulia. Mesaj pentru guvernanți: „Am ajunge să ne conducă hoții și ticăloșii”

Filozoful Mihai Șora, la 101 ani, alături de protestatarii din Alba Iulia. Mesaj pentru guvernanți: „Am ajunge să ne conducă hoții și ticăloșii”

Filozoful Mihai Șora, la 101 ani, alături de protestatarii din Alba Iulia. Mesaj pentru guvernanți:
Mai multe pe gandul. info

Mihai Șora a ajuns la protest după mai bine de o jumătate de oră de la începerea acestuia și a primit aplauze din partea celor prezenți. Filozoful a spus că este normal ca oamenii să se intereseze de „soarta cetății”.

Întrebat dacă este important să apărăm justiția, Mihai Șora a răspuns: „Bineînțeles. Ce ne-am face fără justiție? Am ajunge să ne conducă hoții și ticăloșii dacă nu există justiție”.

De asemenea, întrebat ce mesaj transmite protestatarilor, acesta a spus: „Le urez ca protestele lor să fie încununate de succes și în orice caz să nu se lase”.

Întrebat dacă ne maturizăm atât de greu, având în vedere că a trecut mult timp de la Revoluție, Șora a răspuns: „Nu știu dacă noi ne maturizăm atât de greu sau clasa politică a reușit sau n-a reușit să țină drumul drept pe care ar trebui să-l țină”.

Totodată, filozoful a spus că Guvernul ar trebui să se pună în slujba intereselor poporului.

„Guvernul să aibă urechi și să audă, să aibă ochi și să vadă și să tragă consecințele. Nu poate să guverneze fără să se alinieze în întregime pe voința populației pe care o guvernează. Un guvern este un slujitor. Asta este un guvern. Nu e un stăpân, e un grup de oameni de bunăvoință, sau așa ar trebui să fie, care se pună în slujba interselor generale, a intereselor poporului întreg”, a mai spus Mihai Sora.

Întrebat dacă el crede că e bine ca protestatarii să scandeze „PSD, ciuma roșie”, Șora a răspuns: „Că e ciumă, e limpede, că e roșie, rămâne de văzut”.

Filozoful în vârstă de 101 ani a plecat în marș, alături de cei peste 200 de protestatari, pe cele mai aglomerate străzi din municipiu.

Protestul de la Alba Iulia a început, la ora 18.00, în fața Prefecturii Alba, iar la începutul lui s-au s-au ascultat cântece patriotice, în timp ce protestatarii scandau „PSD, ciuma roșie”.

O oră mai târziu, protestatarii au plecat în marș pe cele mai aglomerate străzi din oraș, scandând lozinci la adresa guvernului.

Sibiu

Peste 5.000 de oameni sunt, duminică seara, în stradă și protestează împotriva legilor justiției. Oamenii s-au înttâlnit în Piața Unirii și au scandat împotriva Guvernului și a liderului PSD, Liviu Dragnea.

„În statul de drept, justiția este independentă” sau „Liviu dragnea să ajungi îmbrăcat în multe dungi” sunt noile pancarte cu care au ieșit protestatarii în Sibiu.

Manifestanții au plecat în marș pe mai multe străzi din oraș, urmând să se întoarcă, la final, în Piața Unirii.

Galați

Și la Galați sunt peste 500 de oamenii care protestează, duminică seară, în fața Palatului Prefecturii. Înarmați cu fluiere și vuvuzele, manifestanții au scandat o oră lozinci împotriva guvernanților: „Hoții”, „DNA să vină să vă ia”, „PSD, ciuma roșie”, „Anticipate” și „Ați reușit, ne-ați unit”.

Protestatarii au plecat apoi în marș pe străzile orașului fluturând steaguri tricolore și ale Uniunii Europene. Protestul de la Galați s-a încheiat fără incidente

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe