Prima pagină » Știri » Încă un accident rutier LIVE PE FACEBOOK. Doi morți și doi răniți. Șoferul potrivea telefonul pe bordul mașinii

Încă un accident rutier LIVE PE FACEBOOK. Doi morți și doi răniți. Șoferul potrivea telefonul pe bordul mașinii

Încă un accident rutier LIVE PE FACEBOOK. Doi morți și doi răniți. Șoferul potrivea telefonul pe bordul mașinii
Doi tineri au murit și doi au fost răniți, după ce autoturismul în care se aflau s-a izbit de un cap de pod pe DN2, în județul Vrancea. Vezi ultimele imagini cu cei patru prieteni, care transmiteau LIVE pe Facebook din mașină

Accidentul s-a petrecut în noaptea de joi spre vineri pe DN 2, în zona popasului Tâmboești din județul Vrancea. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție, mașina în care se aflau cei patru tineri a derapat și s-a lovit violent de un podeț.

Inițial, polițiștii au stabilit că accidentul s-ar fi produs din cauza lipsei de experiență, a neatenței la volan și a carosabilului umed, dar apoi au aflat că totul fusese transmis LIVE pe Facebook. Înregistrarea are doar 1 minut și 33 de secunde. În imagini se poate observa că, încă de la plecarea din parcare, atât șoferul, cât și pasagerul de lângă el, erau preocupați să așeze cât mai bine telefonul mobil pe bordul autoturismului, pentru ca în imagini să apară toți cei patru pasageri. 

„Puneți-vă centurile! Decolăm!” le spune șoferul celorlalți prieteni. „Bagă muzică!” se aude replica unuia dintre ei. Autoturismul cu care circulau avea volan pe dreapta. După ce pornesc, telefonul alunecă de câteva ori de pe bord și, mai întâi șoferul, apoi pasagerul de lângă el, încearcă să îl potrivească. Înregistrarea se termină brusc, în momentul în care automobilul se lovește de capul de pod.

„Am văzut și noi imaginile, au transmis transmis live pe Facebook în timp ce se aflau în mașină. Vor face verificări colegii, vor lua în calcul și filmarea de pe Facebook,” a declarat pentru Mediafax, comisarul șef Zorel Burlan, de la Poliția Vrancea. „Oricum, cauza probabilă a accidentului este neatenție la volan și lipsa de experiență. Șoferul nu are experiență, are permis din octombrie 2017. În locul în care s-a produs accidentul este o succesiune de curbe, este și pantă, este un traseu care necesită atenție. Probabil nu șoferul nu a respectat nici limita de viteză în localitate. Se continuă cercetările.” 

La fața locului au ajuns mai multe echipaje medicale, care nu au mai putut salva pe doi dintre tineri, unul de 14 ani și unul de 18 ani, din localitățile Odobești și Slobozia Bradului.

Celelalte două victime, conducătorul auto de 19 ani și un adolescent de 17 ani, ambii din Slobozia Bradului, au scăpat cu răni ușoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
JWST a descoperit o galaxie spirală asemănătoare Căii Lactee undeva unde nu ar trebui să existe