Prima pagină » Magazin » Film, documentar, concert sau VIS FEBRIL? Filmul „Rolling Thunder” al lui Scorsese despre cântărețul BOB DYLAN, lansat pe NETFLIX

Film, documentar, concert sau VIS FEBRIL? Filmul „Rolling Thunder” al lui Scorsese despre cântărețul BOB DYLAN, lansat pe NETFLIX

Film, documentar, concert sau VIS FEBRIL? Filmul „Rolling Thunder
„În parte DOCUMENTAR, CONCERT, VIS FEBRIL, filmul Rolling Thunder este o experiență UNICĂ realizată de maestrul Scorsese". Vezi când va fi LANSAT

„«Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese» captează spiritul neliniștit al Americii anului 1975 și muzica pe care Dylan a cântat-o în toamna acelui an. În parte documentar, concert, vis febril, «Rolling Thunder» este o experiență unică realizată de maestrul Martin Scorsese”.Informațiile despre acest film circulă de mai mulți ani, însă abordarea va fi una diferită de documentarul anterior al lui Scorsese despre Dylan, lansat în 2005, „No Direction Home: Bob Dylan”, care s-a axat pe perioada „electrică” a artistului, din anii 1965 – 1966, potrivit Variety.

Nu se cunoaște, deocamdată, data exactă a lansării filmului, dar Netflix a dezvăluit că însuși Bob Dylan, care, de obicei, este foarte rezervat în acest sens, a fost intervievat pentru acest film. Având în prim plan turneul „Rolling Thunder Revue”, pe care Dylan l-a întreprins în 1975 – 1976, pentru film, managerul muzicianului, Jeff Rosen, a vorbit în ultimii ani cu mai mulți oameni care au participat la concerte.reprezentanții Netflix au confirmat că producția va include și interviuri cu Bob Dylan, de obicei foarte rezervat în acest sens.

Turneul „Rolling Thunder Revue” a fost conceput ca o caravană care a implicat poeți, scriitori și muzicieni.

Între alții, au participat Joan Baez, alături de Dylan pentru duete după o lungă perioadă, Bob Neuwirth, Roger McGuinn, T Bone Burnett, Ramblin” Jack Elliott, Ronee Blakley, Mick Ronson, Scarlet Rivera, Allen Ginsberg și Sam Shepard, care a lansat o carte despre turneu în 1977.

Joni Mitchell, Ringo Starr, Patti Smith, Kinky Friedman, Bette Midler, Dennis Hopper și Phil Ochs au avut apariții de scurtă durată în cadrul turneului sau în studio alături de cântărețul american.

Surse apropiate proiectului susțin că pregătirea filmului despre Bob Dylan a început în anii 2000.

„Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese” nu este singurul proiect al lui Scorsese pentru 2019. Tot pentru Netflix el pregătește „The Irishman”, anunțat în urmă cu mai mult de patru ani.

Martin Scorsese a mai realizat un film despre Bob Dylan, „No Direction Home”, lansat în 2005. Alte două proiecte cu tematică muzicală ale cineastului sunt „Shine a Light” (2008), care are în centru trupa The Rolling Stones, și „George Harrison: Living in a Material World” (2011).

Regizorul unor filme precum „Crimele din Mica Italie/ Mean Streets”, „Șoferul de taxi/ Taxi Driver” – premiat cu Palme d’Or la Festivalul de la Cannes, în 1976 -, „Taurul Furios/ Raging Bull”, „Băieți buni/ Goodfellas” și „Casino”, Scorsese a fost nominalizat de 12 ori la premiile Oscar și a câștigat trofeul Academiei americane pentru lungmetrajul „Cârtița/ The Departed”.

Bob Dylan este unul dintre cele mai influente personaje ale secolului al XX-lea, fiind un simbol al inovației în muzică și cultură, primul artist care a îmbinat muzica populară cu ambițiile intelectuale. A fost influențat și de autorii timpurii ai generației Beat, dar și de poeții moderniști americani. A înregistrat mai multe albume care au avut un impact fulminant asupra muzicii comerciale: „Bringing It All Back Home and Highway 61”, remasterizat în 1965, „Blonde On Blonde”, în 1966 și „Blood On The Tracks” în 1975. A rămas un muzician prolific și în următoarele decade, când a lansat albume precum „Oh Mercy” (1989), „Time Out Of Mind” (1997) și „Modern Times” (2006). 

Dylan a câștigat numeroase distincții de-a lungul vastei sale cariere, inclusiv 11 premii Grammy, un Oscar și un Glob de Aur. A fost introdus în Rock and Roll Hall of Fame în anul 2000, a primit Polar Music Prize, iar, în 2012, președintele american Barack Obama i-a decernat Medalia pentru Libertate (Medal of Freedom). În 2016, Bob Dylan a primit premiul Nobel pentru Literatură.

Foto: Hepta

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Doamna Ferrari le-a cumpărat o locuință victimelor DRONEI din Galați. Motivul
Digi24
Putin spune de ce a folosit racheta Oreșnik în atacul asupra Kievului: „Voi dezvălui un secret militar de stat de mare importanță”
Cancan.ro
S-a aflat adevărul despre drona care a explodat în urmă cu doar câteva minute la Constanța! Ce au găsit autoritățile române atașat de ea
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Ioana Tamaș și Adelina Pestrițu s-au dezlănțuit la Istanbul
Adevarul
Angajatorii sunt obligați, de pe 7 iunie, să justifice diferențele de salariu. Ce drepturi noi au angajații și ce riscă firmele
Mediafax
Prefectul Constanței: „Explozia a fost resimțită în tot municipiul Constanța”
Click
Răzvan Fodor și-a văzut fiica plecând pe tocuri, la bal, pentru prima dată. Imaginea emoționantă postată de Irina Fodor
Digi24
Efectele „catastrofale” ale modelului economic al Chinei: Cum facilitează politicile lui Xi prăbușirea industriilor din restul lumii
Cancan.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Ce se întâmplă doctore
O femeie nu mai poate dormi cu ochii închiși de șase ani, după o operație la pleoape făcută de un medic fals. Imagini șocante
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce mai uită lumea în taxi-uri? De la jucării, la bile de bowling
Descopera.ro
Un studiu arată ce se întâmplă în creier în timpul unui concert live
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
O sculptură rară, scoasă la lumină în Bulgaria, aduce la viață un mit antic