Prima pagină » Știri externe » Situație GRAVĂ la Boeing: Piloții au semnalat PROBLEMELE modelului 737 Max 8, dar nu au fost ascultați

Situație GRAVĂ la Boeing: Piloții au semnalat PROBLEMELE modelului 737 Max 8, dar nu au fost ascultați

Situație GRAVĂ la Boeing: Piloții au semnalat PROBLEMELE modelului 737 Max 8, dar nu au fost ascultați
Piloții americani care operau avione Boeing 737 Max au înregistrat plângeri despre felul cum aeronava se comporta în timpul zborului, transmite CNN.

În una dintre reclamații, un căpitan s-a plâns despre o anomalie a sistemului autopilot care a dus la o situație scurtă în care avionul a zburat cu „nasul” în jos.

Fața avionului era îndreptată în jos, conform bazei de date guvernamentale.

Altă reclamație spune cum un ofițer a raportat că din cauza sistemului autopilot aeronava se îndrepta în jos. Autopilotul a fost deconectat, iar avionul și-a continuat zborul spre destinație, potrivit reclamației.

Chiar dacă baza de date nu identifică piloții sau companiile aeriene, doar două companii americane folosesc Boeing 737 Max 8, anume American Airlines și Southwest.

Aeronava a fost ținta atenției internaționale, după dezastrul aviatic petrecut duminică, în urmă căruia au murit 157 de persoane. Un avion Boeing 737 Max 8 al companiei Ethiopian Airlines s-a prăbușit la șase minute după decolare, acesta fiind al doilea incident în care este implicat un astfel de avion în ultimile cinci luni.

Luna trecută, 189 de persoane aflate la bordul avionului Boeing al companiei Lion Air au murit după prăbușirea aeronavei, la scurt timp după decolare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vânătoare de lupi în Spania. Ecologiștii contestă decretul
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Cabral Ibacka, relație secretă cu un model Playboy cu origini africane
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Efectele alcoolului asupra organismului pot fi reversibile?
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Președintele Poloniei a adoptat un urs din România