Prima pagină » Știri externe » Milioane de chinezi, obligați să folosească o aplicație care îl preaslăvește pe președintele Xi Jingping. Cei care obțin prea puține PUNCTE sunt aspru pedepsiți

Milioane de chinezi, obligați să folosească o aplicație care îl preaslăvește pe președintele Xi Jingping. Cei care obțin prea puține PUNCTE sunt aspru pedepsiți

Milioane de chinezi, obligați să folosească o aplicație care îl preaslăvește pe președintele Xi Jingping. Cei care obțin prea puține PUNCTE sunt aspru pedepsiți
Guvernul chinez obligă milioane de cetățeni să descarce o aplicație care îl promovează pe președintele Xi Jingping și Partidul Comunist.

Zeci de milioane de chinezi folosesc aplicația „Studiază Națiunea Măreață” (Xuexi Qiangguo), care le permite utilizatorilor să câștige puncte dacă urmăresc știrile despre Xi, scrie independent.co.uk.

Vocile critice avertizează că popularitatea aplicației este manipulată de oficialii Partidului Comunist, care pun presiune asupra oamenilor pentru a folosi programul și îi pedepsesc pe cei care refuză acest lucru.

„Studiază Națiunea Măreață”, denumire ce are legătură cu numele președintelui Xi (Xuexi poate fi citit drept „Studiază-l pe Xi”) a fost dezvoltată de Alibaba.

Aceasta este cea mai descărcată aplicație pentru dispozitive Apple în China, depășind popularele servicii WeChat și TikTok.

Presa guvernamentală susține că are peste 100 milioane de utilizatori înregistrați.

Aplicația a fost comparată cu lucrarea „Cartea Roșie”, scrisă de președintele Mao și distribuită în timpul Revoluției Culturale din China, în anii 1960-1970.

Mii de oficiali ai Partidului Comunist au primit ordin să se asigure că oamenii folosesc aplicația, iar școlile îi critică pe elevii care nu câștigă multe puncte. Mai mult, companiile își evaluează angajații în funcție de gradul de utilizare a acestei aplicații de partid.

Mulți patroni le cer angajaților să trimită fotografii ale ecranului, în fiecare zi, pentru a vedea dacă folosesc aplicația și le iau bani din salariu, dacă nu se conformează.

Aplicația are ca scop reinstaurarea controlului absolut al lui Xi asupra Chinei, spun analiștii politici.

De asemenea, aplicația ar putea fi folosită inclusiv pentru a-i monitoriza în mod constant pe utilizatori.

„Nu poți să o ignori. E o supraveghere digitală în masă. Duce dictatura digitală la un alt nivel”, a declarat Haiquing Yu, un profesor australian, care analizează presa chineză.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul