Prima pagină » Știri » AVERE. Cel mai scump divorț din Marea Britanie: Fosta soție a oligarhului vrea să pună mâna pe sutele de milioane de lire sterline!

AVERE. Cel mai scump divorț din Marea Britanie: Fosta soție a oligarhului vrea să pună mâna pe sutele de milioane de lire sterline!

AVERE. Cel mai scump divorț din Marea Britanie: Fosta soție a oligarhului vrea să pună mâna pe sutele de milioane de lire sterline!
AVERE. Cel mai scump divorț din Marea Britanie: Fosta soție a oligarhului vrea să pună mâna pe sutele de milioane de lire sterline!

În 2016, Tatiana Akhmedova a primit 41,5% din averea de un miliard de lire sterline a magnatului Farkhad Akhmedov, dar până acum a primit „doar” 5 milioane de lire.

Femeia dorește să pună mâna pe aproape 450 milioane lire sterline, bani pe care i-ar datora fostul ei soț miliardar, un oligarh rus. Acesta este cel mai scump divorț din Marea Britanie, scrie presa tabloidă britanică.

Tatiana Akhmedova a primit 41,5% din averea lui Akhmedov, în 2016, în urma deciziei unui judecător. Totuși, până acum, a primit doar 5 milioane de lire sterline, din cele 450 milioane, reprezentând aproape jumătate din averea de un miliard a magnatului.

Fosta soție „plânge” după iahtul de 346 milioane de lire

În cele din urmă, fosta soție a miliardarului ar urma să plece cu 453 milioane lire sterline! Akhmedov nu vrea să îi dea însă „de bunăvoie” nimic și judecătorul trebuie să decidă ce se va întâmpla.

Akhmedova spune că Akhmedov a folosit o „strategie de evaziune fiscală” și a încercat să o priveze de bunuri excentrice, precum un iaht de 346 milioane lire sterline, MV Luna și o colecție de artă de 115 milioane lire sterline.

Femeia se judecă inclusiv cu fiul ei de 26 de ani, Temur, pe care îl consideră „locotenentul” tatălui său.

Akhmedov a declarat că, deoarece el și fosta soție nu sunt britanici și nu s-au căsătorit în Marea Britanie, un judecător britanic nu poate lua decizii privind partajul.

Cine este Farkhad Akhmedov. Tatăl lui a fost condamnat la moarte de KGB

Farkhad Temurovich Akhmedov este un afacerist rus de origine azeră. Oligarhul avea, în 2018, o avere de peste un miliard de lire sterline.

Akhmedov s-a născut în Baku, în 1955. Era elev pe când tatăl lui a fost condamnat la moarte pentru că a înșelat statul, într-un caz controversat, judecat în URSS cu implicarea directă a KGB. La 15 ani, Akhmedov a fugit la Moscova, cu 48 de ruble în buzunar, devenind mecanic. După câțiva ani petrecuți la Marină, acesta a absolvit un departament al Universității Veterinare din Moscova, specializându-se în blănuri.

Akhmedov s-a împrietenit în anii 1980 cu personaje bogate precum Boris Berezovsky, Pyotr Aven, Roman Abramovich și Eugene Shvidler. Miliardarul este discret în privința vieții private, dar a ajuns în atenția presei din cauza scandalului cu fosta soție.

Magnatul Akhmedov, pe „lista neagră” a americanilor

Akhmedov, care a locuit mereu la Moscova, s-a extins în Marea Britanie la începutul anilor 1980 și a activat pe bursa din Londra. În 1987 bogătașul a înființat compania Tansley Trading Ltd, care furniza echipamente noi și second hand pentru producătorii ruși de gaze.

În 1993, Akhmedov a cumpărat 5% din acțiunile Northgas, un câmp petrolier și de gaze naturale exploatat de compania Bechtel, aflat în Siberia. Akhmedov mai are un câmp în Cercul Arctic. În 1998, acesta a cumpărat restul acțiunilor de la Bechtel.

În 2005, fiind amenințat de pierderea licenței pentru gaze în statul rus, Akhmedov a fost de acord să renunțe la 51% din acțiunile lui la Gazprom, pentru a nu fi „strâns cu ușa” de gigantul rus.

În 2012, Akhmedov și-a vândut participația de 49% la Novatek pentru o sumă situată între 2-6 miliarde de dolari.

Akhmedov se află pe o listă a oligarhilor ruși dintr-un raport CAATSA al Congresului american.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu degenerează: Iran și Israelul se bombardează tot mai puternic. Prețul petrolului crește cu 10%,
Digi24
„Și pietrele mă cunosc în Strâmtoarea Ormuz”. Ce îl îngrijorează pe fostul comandant de vas Traian Băsescu, după atacarea Iran
Cancan.ro
Surpriză la Survivor! Doi concurenți noi vor intra în tribul Faimoșilor. Cine sunt
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Imperiul secret de 95 de miliarde de dolari al ayatollahului Khamenei. Cum a confiscat mii de case și a făcut avere din suferința iranienilor
Mediafax
Avertismentul lui Bogdan Chirițoiu pentru benzinari: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional pentru a crește suplimentar prețurile în mod nejustificat”
Click
Clătite de post pufoase cu apă minerală. Rețetă rapidă, economică și delicioasă
Digi24
De la critic al războaielor din Orientul Mijlociu la atacuri militare: contrastul dintre campania electorală și președinția Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Limuzina primită de Ceaușescu de la ultimul Șah al Iranului, vândută cu o sumă record. Cum arată și ce dotări are
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Un nanomaterial pe bază de fier elimină celulele canceroase fără a afecta țesutul sănătos