Prima pagină » Justiție » JUSTIȚIE. Daniel Dragomir, ultimul de pe o listă lungă de condamnați români care au fugit din ţară ca să scape de închisoare

JUSTIȚIE. Daniel Dragomir, ultimul de pe o listă lungă de condamnați români care au fugit din ţară ca să scape de închisoare

Radu Cristian
JUSTIȚIE. Daniel Dragomir, ultimul de pe o listă lungă de condamnați români care au fugit din ţară ca să scape de închisoare
JUSTIȚIE. Daniel Dragomir, ultimul de pe o listă lungă de condamnați români care au fugit din ţară ca să scape de închisoare / Sursă Foto: Andreea Alexandru, Mediafax

Daniel Dragomir, fost ofiţer SRI, a fugit din ţară cu o zi înainte să fie condamnat definitiv. Alţi condamnaţi celebri care au fugit de gratii sunt Puiu Popoviciu, Alina Bica, Elena Udrea sau Radu Mazăre. Poliţistul de frontieră le-a urat tuturor „drum bun” pentru că nu aveau interdicţii de plecare.

Fuga înainte de condamnarea definitivă, o obișnuință

A devenit obișnuit ca înainte de o condamnare definitivă, inculpaţii celebri ai României să fugă din ţară. Despre unii se cunoaște unde se află, alții fiind de negăsit.

Ultimul de pe această listă lungă a fugarilor români este fostul ofiţer SRI Daniel Dragomir, condamnat la 3 ani şi 10 luni cu executare. Cu o zi înainte de pronunţarea sentinţei, Dragomir a ieşit din ţară, cu maşina, pe la frontiera din vestul ţării. Potrivit unor surse citate de agenția de presă Mediafax, acesta s-ar afla în Europa cu soţia, condamnată şi ea, dar cu suspendare.

Dragomir nu este singurul care a fugit înainte de aflarea sentinței.

Alți fugari celebri

Elena Udrea şi Alina Bica au fugit în Costa Rica înainte de a fi condamnate. Udrea s-a întors, însă este în libertate acum, în timp ce Alina Bica este în continuare urmărită.

Radu Mazăre a fost, mult timp, pe prima pagină a ziarelor. Mazăre a fugit în Madagascar, dar a fost prins şi extrădat. Fostul edil al Constanţei este acum închis la Rahova, unde execută o pedeapsă de 9 ani de închisoare.

Puiu Popoviciu, Sebastian Ghiţă şi Dragoş Săvulescu au fugit și ei de legea din România.

Chiar şi familia Cosma a aşteptat pronunţarea în Italia, dar a avut noroc și dosarul a fost trimis la rejudecare. Culmea este că ei nu au putut fi opriţi la graniţă pentru că poliţistul nu a avut motive.

„Poliţistul de Frontieră îi verifică actul de identitate, îl scanează, verifică baza de date dacă pentru persoana respectivă există vreo interdicţie, constată că nu există nicio interdicţie, îl salută frumos şi îi urează drum bun”, spune liderul sindicatului poliţiştilor EUROPOL, Cosmin Andreica.

Liderul poliţiştilor EUROPOL, nemulțumit

Liderul sindicatului poliţiştilor EUROPOL mai spune că situaţia este una dificilă, deoarece tot în sarcina agenţilor cade şi urmărirea lor după ce primesc mandatul şi după ce condamnaţii părăsesc ţara.

„În momentul în care se prezintă la punctul de trecere a Frontierei – fie că vorbim despre frontiera terestră, fie că vorbim despre cea aeriană, poliţistul de frontieră trebuie să aibă un motiv temeinic prevăzut de lege prin care să interzică ieşirea din ţară. În cazul acestei persoane, nu a existat niciun fel de măsură preventivă în aşa fel încât să i se interzică ieşirea din ţară”, mai afirmă Cosma.

Liderul EUROPOL consideră că ar trebui măsuri preventive mai aspre în astfel de dosare.

„Este vorba de percepţia pe care o au magistraţii atunci când au astfel de dosare. În situaţia în care vorbim despre persoane care au creat prejudicii importante, despre fapte săvârşite de către „gulerele albe” din societate, este clar că ar trebui să vorbim despre măsuri preventive şi asiguratorii mult mai mult decât în alte situaţii”, a mai subliniat poliţistul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Analiză | Un al Treilea Război Mondial este plauzibil, dar iată cum poate fi evitat
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Patru cercetări științifice care păreau absurde, dar au dat rezultate absolut remarcabile
Click
În ce zonă de vis și-a încărcat bateriile actrița Victoria Răileanu, de Paște? „A fost pe sufletul meu”. Secrete de la filmările noului spin-off „Destine cu parfum de lavandă”
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Gabriela Cristea în costum de baie după ce a slăbit 30 de kilograme. E mândră de silueta ei! Fanii au criticat-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
În 1990, un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume, iar apoi a „pierdut-o”