Prima pagină » Știri » Președintele Iohannis susține că începerea noului an școlar a fost un succes: Este important ca autoritățile să se implice acolo unde sunt probleme

Președintele Iohannis susține că începerea noului an școlar a fost un succes: Este important ca autoritățile să se implice acolo unde sunt probleme

Președintele Iohannis susține că începerea noului an școlar a fost un succes: Este important ca autoritățile să se implice acolo unde sunt probleme
Klaus Iohannis: „Intrăm în linie dreaptă pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie” / Sursă Foto: Mediafax FOTO

Președintele Klaus Iohannis a declarat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că este de părere că începerea noului an școlar a fost un succes.

El susține că autoritățile au făcut tot ceea ce au putut în contextul actual al pandemiei de COVID-19 pentru ca școala să înceapă în condiții de siguranță și pentru ca situația să fie ținută sub control.

„Eu consider că a fost un succes. În aceste condiții extrem de dificile de pandemie, în condițiile în care, din păcate, nu toate școlile au problemele rezolvate, totuși, dacă ținem cont de întreg ansamblul, de zecile de mii de situații care s-au rezolvat, atunci putem să spunem că începutul acestui an școlar a fost unul bun, cu toate că suntem în plină pandemie”, a spus președintele Klaus Iohannis.

Klaus Iohannis: Este important ca autoritățile să intervină acolo unde sunt probleme

Întrebat de către o jurnalistă dacă se mai respectă dreptul constituțional al copiilor la educație în contextul în care mulți dintre elevii din România nu au acces la o tabletă, la internet sau chiar la energie electrică, Klaus Iohannis a explicat că, deși încă mai există astfel de cazuri, este important ca autoritățile să intervină atunci când apar asemenea dificultăți.

„Din păcate mai există astfel de cazuri și din păcate nu toate autoritățile s-au implicat 100% pentru rezolvarea acestor probleme. Acolo unde ele mai apar este important să fie sesizate, iar autoritățile locale împreună cu cele centrale să găsească urgent soluții pentru aceste chestiuni”, a spus șeful statului.

Iohannis: România a acționat cu suficientă precauție

Președintele a mai spus că România a acționat cu suficientă precauție în ceea ce privește pandemia, dar a reamintit importanța respectării regulilor de către toți cetățenii și a adăugat că nu sunt luate în considerare noi restricții în acest moment.

„Măsurile de relaxare s-au impus atunci când experții au spus că se poate lua această măsură. Cred că România a acționat cu suficient de multă precauție și cred că din ce în ce mai mulți cetățeni înțeleg că precauția nu trebuie așteptată doar de la autorități, ci și de la fiecare în parte. De aceea săptămânal îi rog pe români să poarte masca, să păstreze distanța și să se îngrijească în special de igiena mâinilor. În acest fel, noi putem să ne ducem viața aproape de normal, cu minime sacrificii și putem să oprim răspândirea virusului până când, evident, vom avea un vaccin. Noi restricții nu sunt prevăzute în momentul acesta”, a spus miercuri Iohannis.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cel mai mare lac termal subteran din lume, descoperit în Europa