Prima pagină » Știri » Ministrul Sănătății: Am discutat cu reprezentanţii Agenţiei Medicamentului pentru a putea readuce sau aduce pe piaţă molecule noi

Ministrul Sănătății: Am discutat cu reprezentanţii Agenţiei Medicamentului pentru a putea readuce sau aduce pe piaţă molecule noi

Ministrul Sănătății: Am discutat cu reprezentanţii Agenţiei Medicamentului pentru a putea readuce sau aduce pe piaţă molecule noi

Nelu Tătaru a discutat cu reprezentanţii Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România să fie reluate studii clinice pentru a putea aduce pe piaţă molecule noi. Ministrul trage un semnal de alarmă asupra necesității de schimbare în industria farma. 

„Noi chiar am discutat cu cei la Agenţiia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România pentru a relua tot ce înseamnă studii şi a putea readuce sau aduce pe piaţă molecule noi. (…) Noi am făcut evaluarea în acest mod. O să vedeţi în următoarea perioadă şi o schimbare de structură şi o schimbare de conducere la nivelul Agenţiei Naţionale Medicamentului prin prisma atât a studiilor, a preţurilor, cât şi a evaluării prezenţei medicamentelor pe piaţă şi soluţiilor pe care le putem găsi”, a spus Tătaru.

Tătaru pregătește ordine de ministru pentru moleculele inovative.

Tătaru: Pregătim mai multe ordine de ministru al Sănătăţii pentru tot ce înseamnă molecule inovative

„Din punctul de vedere al Ministerului Sănătăţii, pregătim mai multe ordine de ministru al Sănătăţii pentru tot ce înseamnă molecule inovative, le avem în discuţie cu tot ce înseamnă producători şi importatori de medicamente, cât şi biosimilare. Suntem în momentul în care trebuie o schimbare şi cred că am vazut-o cu toţii, trebuie o schimbare şi în industria farma şi tot ce înseamnă piaţa de medicamente, în condiţiile în care avem o cerere şi în care pacientul în acest moment este dispus să plătească şi un preţ mai mare, dar să se găsească pe piaţă”, a arătat ministrul.

Ministrul Sănătății a precizat că în următoarea perioadă aşteaptă o reevaluare în ceea ce priveşte „punctaj şi condiţii de investigaţii”.

„În următoarea perioadă aşteptăm o reevaluare la tot ce înseamnă punctaj şi condiţii de investigaţii, în ce măsură putem acorda în acest moment o telemedicină şi în ce măsură pacientul trebuie să fie faţă în faţă, modul în care putem face spitale dedicate şi în acelaşi timp şi programările care trebuie să le urmărim atât ca medici specialişti, cât şi ca medici de familie, să ducem parcursul acestui pacient cronic până la sfârşit în evaluările lui periodic”, a declarat, vineri ministrul Sănătății. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?