Prima pagină » Actualitate » Demisie la vârf în Guvernul României! „Mulțumesc lui Ludovic Orban…”

Demisie la vârf în Guvernul României! „Mulțumesc lui Ludovic Orban…”

Demisie la vârf în Guvernul României! „Mulțumesc lui Ludovic Orban...”

Consilierul de stat în cadrul Cancelariei Primului-ministru, Cristina Buzașu, a demisionat din Guvern.

Cristina Buzașu a făcut anunțul pe Facebook.

„Dragi prieteni, după mai bine de 1 an, am decis să-mi închei activitatea de consilier de stat în cadrul Cancelariei Prim-ministrului. A fost o perioadă extrem de interesantă pentru mine, plină de provocări și satisfacții în plan profesional și personal. Mulțumesc lui Ludovic Orban și tuturor colegilor de la cancelarie și din guvern pentru excelenta colaborare și încrederea acordată!

Îmi reiau activitatea (suspendată timp de 2 ani) în cadrul Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare, de unde doresc să contribui în continuare la dezvoltarea, modernizarea și parcursul european al României. Continuăm munca și ținem aproape!”, a declarat Cristina Buzașu.

Prima demisie din AUR, după alegerile parlamentare. “A venit momentul să mă retrag! Plec să…”

Ariadna Cîrligeanu, secretarul general al Organizaţiei de Tineret a AUR, și-a anunțat demisia din Alianţa pentru Unirea Românilor, formațiune care va intra în Parlament, după ce a obținut, la alegerile din 6 decembrie, peste 8% din voturi.

Ariadna Cîrligeanu spune că AUR este un proiect în care a depus suflet, sacrificiu și nu va regreta niciodată că a făcut parte din acest partid. Totodată, le-a mulțumit celor alături de care a lucrat în acești ani, având numai cuvinte de laudă la adresa lui George Simion, copreședintele Alianței pentru Unirea Românilor.

“A sosit momentul să mă retrag din AUR. Uneori în viaţă Dumnezeu ţi le așază prea bine sau pur și simplu întâlnești oameni care îţi dau o anumită direcție, oameni care contribuie la dezvoltarea ta. Aveam 14 ani când mai în glumă, mai în serios mi-am stabilit visul: ca peste câțiva ani să formez o organizație care să lupte pentru românii din Basarabia și Nordul Bucovinei. Era un ţel care a părut nebunesc în tot acest timp chiar și pentru idealista de mine. La 16 ani m-am înscris ca voluntar în Acțiunea 2012 pentru că am simtit din prima clipa că acolo îmi este locul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
2026 va fi anul medicamentelor împotriva obezității