Prima pagină » Social » DIICOT destructurează o rețea transfrontalieră de trafic de persoane. Cum controla mafia indiană piața din România

DIICOT destructurează o rețea transfrontalieră de trafic de persoane. Cum controla mafia indiană piața din România

DIICOT destructurează o rețea transfrontalieră de trafic de persoane. Cum controla mafia indiană piața din România

Oricât poate părea de neverosimil, însă mafia indiană a ajuns să controleze un segment important din piața traficului de persoane din România. Luni, 1 martie, procurorii DIICOT au efectuat destructurat o puternică rețea ce se ocupa cu traficul de migranți, operațiune desfășurată simultan de oamenii legii în trei județe, Bacău, Alba şi Hunedoara.

Opt percheziții au avut loc la persoane de naţionalitate indiană şi română, suspecte de constituirea unui grup infracţional organizat care se ocupa cu traficul de persoane.

Traficanții controlau ruta Turcia-Bulgaria-Serbia-România

Potrivit DIICOT, în perioada decembrie 2019-martie 2020, un cetăţean indian a constituit, împreună cu alte persoane, printre care şi români, un grup infracţional organizat specializat în săvârşirea infracţiunii de trafic de migranţi de naţionalitate indiană, grup aflat în legătură cu o reţea transfrontalieră de trafic de migranţi pe ruta Turcia – Bulgaria- Serbia – România.

„Caracterul organizat al acestei reţete infracţionale rezultă din modul în care se desfăşura activitatea infracţională, începând de la recrutarea migranţilor, transportul acestora pe teritoriul mai multor state, preluarea lor dintr-un stat în altul şi adăpostirea pe teritoriul mai multor state, din modul în care era organizat sistemul de plată, din numărul mare de persoane implicate în activitatea infracţională, aflate pe teritoriul mai multor state, fiecare cu atribuţii determinate în această activitate, între toţi aceştia existând o coeziune psihică specifică grupului infracţional organizat. În ceea ce priveşte recrutarea migranţilor de origine indiană s-au evidenţiat două modalităţi, fie aceştia erau recrutaţi direct din India, traversând teritoriul mai multor state până în Serbia, unde treceau frontiera, în mod ilegal, în România, fie erau recrutaţi în mod direct, de pe teritoriul României, unde ajungeau în mod legal, cu viză de muncă”, susţin procurorii DIICOT.

Migranţii ar fi fost constituiţi din două categorii de persoane: cetăţeni indieni sosiţi legal în Serbia, prin intermediul curselor aeriene, traficaţi în România prin zona verde şi, ulterior, trecuţi fraudulos în Ungaria şi cetăţeni indieni aflaţi în România cu vize legale de muncă, racolaţi în scopul accesării în mod fraudulos a statelor europene şi traficaţi în acest sens de membrii grupării, se arată într-un comunicat al IGPR.

Câți bani cereau traficanții

Migranţii care treceau ilegal frontiera în România erau preluaţi de membrii grupării aflaţi pe teritoriul României, transferaţi şi adăpostiţi în locaţii închiriate pe raza municipiului Bucureşti, înainte de organizarea transportului cu destinaţia Europa de Vest, via Ungaria-Austria -Germania. „La data de 4 noiembrie 2020, unul dintre liderii indieni ai grupării infracţionale a fost reţinut şi ulterior arestat în cauză. La data de 8 ianuarie 2021, acelaşi lucru s-a întâmplat cu privire la al doilea lider indian al grupării”, precizează IGPR. În ceea ce priveşte sumele de bani percepute migranţilor, acestea erau cuprinse între 3.000 şi 6.000 de euro, în funcţie de ţara de destinaţie.

În urma percheziţiilor, au fost ridicate 20 telefoane mobile utilizate de persoanele suspecte, un pistol cu mecanism de acţionare pe gaze şi cartuşe metalice interzis la deţinere, sumele de 4.000 lei, 445 euro, 600 lire sterline, 3 pliculeţe cu seminţe de cânepă şi instrucţiuni de plantaţie cannabis indoor, precum şi numeroase înscrisuri cu valoare probatorie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un videoclip în stilul „Rick și Morty”, cu Trump în rolul principal, stârnește critici la adresa Casei Albe
Digi24
Reacția Varșoviei după ce Vladimir Putin a afirmat că o parte din Ucraina va fi cedată Poloniei în viitor
Cancan.ro
A venit nota de plată după un scandal uriaș în culisele PRO TV. Omul-cheie, scos din grilă, revine spectaculos și va primi zeci de mii de euro
Prosport.ro
FOTO. Carmen Brumă, apariție fabuloasă în costum de baie! Imaginile momentului
Adevarul
Cât costă cinci zile la mare în vârf de sezon. Hotelurile cu servicii all inclusive se mențin în preferințele românilor
Mediafax
VEȘTI PROASTE pentru turiști! Virusul West Nile se răspândește în țări preferate de români
Click
Dima Trofim a ajuns la spital în timpul unei vacanțe în Bulgaria. Cât a plătit pentru o perfuzie
Digi24
„Am găsit toate documentele clasificate”. Înregistrările pe care Biden a încercat ani la rând să le păstreze private au fost publicate
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al Oanei Adiaconiței. Ce a scris pe Facebook, cu câteva ore înainte să moară 🥲
Ce se întâmplă doctore
Imagini cu Bianca Drăgușanu la plajă, în costum de baie. Cum arată în realitate, la 44 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
JAECOO lansează un nou SUV hibrid în România. Ce știm despre Jaecoo 5 SHS-S?
Descopera.ro
Ceva ciudat se întâmplă cu „inima” galaxiei noastre
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alooo…iubito, în ce ești îmbrăcată?
Descopera.ro
Un adăpost rupestru rar, vechi de 8.000 de ani, dezvăluie un moment de cotitură în istoria umanității