Prima pagină » Actualitate » Prefectul Capitalei, despre noile criterii pentru instituirea carantinei: Nu schimbă situaţia în Bucureşti

Prefectul Capitalei, despre noile criterii pentru instituirea carantinei: Nu schimbă situaţia în Bucureşti

Prefectul Capitalei, despre noile criterii pentru instituirea carantinei: Nu schimbă situaţia în Bucureşti

Alin Stoica, prefectul Capitalei, a declarat că noile criterii de carantinare a localităților nu schimbă situaţia pentru Bucureşti.

Prefectul Capitalei a anunțat că nu a programat o şedinţă, după ce, cu o zi înainte, în Monitorul Oficial, a fost publicat ordinul privind noile criterii de carantinare, relatează Agerpres.

Nu am programat o şedinţă. Ordinul respectiv nu schimbă situaţia. Avem aprobate măsuri pe care le vom aplica în continuare, conform ultimei hotărâri. Dacă DSP/INSP vor face alte propuneri, le vom discuta. Însă acum trendul ratei de infectare este în scădere, aşadar măsurile aplicate funcţionează, a spus Alin Stoica într-o declaraţie transmisă presei.

Ministerul Sănătății a elaborat un nou ordin prin care introduce și alte criterii pentru carantinarea localităților, în contextul pandemiei de COVID-19. Numărul de teste de coronavirus efectuate în ultimele șapte zile, alături de rata de incidență cumulată în ultimele 14 zile și gradul de ocupare a paturilor ATI din județ sunt factorii principali.

Ordinul a fost semnat de secretarul de stat Andreea Moldovan. Potrivit documentului publicat, marți, în Monitorul Oficial, a fost introdusă o grilă pe baza unui punctaj. Dacă o localitate are mai mult puncte comparatic cu o altă localitate, înseamnă că situația epidemiologică este gravă, iar aceasta poate intra în carantină.

Alin Stoica, prefectul Capitalei: „În vinerea de Florii programul magazinelor va fi până la ora 20.00”

Alin Stoica, prefectul Capitalei, a declarat, sâmbătă, că a avut loc o ședință a CMBSU și au fost puse în aplicare măsurile luate de către Guvern, prin hotărârea care a prelungit starea de alertă în România. De asemenea, de Florii programul magazinelor va fi până la ora 20.00, a anunțat acesta.

„Da, avem CMBSU prin care prelungim măsurile pe care le ştiti deja pentru că expiră la 12.00 noapte şi le mai prelungim. Vine în contextul în care Guvernul a prelungit starea de alertă. O să includ vinerea, pentru că se prinde şi vinerea de Florii, iar vinerea de Florii va fi programul la magazine până la ora 20.00, nu până la ora 18.00. Lucru care e deja în hotărârea de Guvern. Nu este nimic nou”, a afirmat Alin Stoica, sâmbătă.

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Oana Roman fără diete drastice. Secretul vedetei pentru o transformare de invidiat! Arată complet diferit acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce ne gândim obsesiv la aceleași lucruri noaptea