Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Ciolacu: Barna, dă-ți nemernicule, demisia, lăsați oamenii să trăiască

VIDEO | Ciolacu: Barna, dă-ți nemernicule, demisia, lăsați oamenii să trăiască

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a atacat virulent coaliția de guvernare că au blocat toate legile pe care social-democrații le-au făcut pentru bunăstarea românilor, prin înghețarea salariilor, alocațiilor și pensiilor care trebuiau să crească din acest an. Nici președintele Klaus Iohannis nu a scăpat de acuzațiile liderului PSD pe care îl consideră responsabil pentru criza majoră cu care se confruntă România la acest moment.
Ciolacu susține că premierul Florin Cîțu a amânat proiectul „Fără penali în funcții pubice”, deși PSD solicitase ca proiectul de lege să intre pe ordinea de zi.
„Să dea drumul la Fără penali, să iasă lumea la referendum. Am cerut-o pe ordinea de zi, la Biroul Permanent. Penalul strategic organizează referendumul Fără penali în România, în 30 de zile. Vă dați seama la ce nivel a adus Iohannis România normală?”, a declarat Marcel Ciolacu, joi seară, la România TV.
Întrebat dacă există vreo posibilitate ca el să facă un blat pentru susținerea din umbră a lui Cîțu, iar apoi să poată fi șantajat în vreun fel, Ciolacu a răspuns: „Cu ce să mă șantajeze? Ghinion, trăiesc din salariu. Am o familie normală. Nu trec pe roșu. Evit să șofez. Sunt șeful ciumei roșii de doi ani, m-au căutat. Am un copil normal, e la facultate, o să fie medic. O caută și pe iubita lui, copil de excepție la medicină. Care e rostul să fac blat? Să țin pe Cîțu? A făcut Ciolacu blat. Sunt copil de pilot militar. Nu aveau voie să mă abordeze. Tata a fost comandant la Bobocu. Sunt bătrân. Ce să fac la SRI? Sunt nebun? Nu sunt domnule. E o marotă scoasă. Am avut percheziție în casă, pe timpul lui Ceaușescu, din cauza lui frati-miu. Nu am treabă cu ei, de ce să fac blat cu ei? Ce îmi dă Iohannis? Ne-au dat românii puterea. Era ferm convins că nu câștigăm. A zis Orban că cine câștigă dă premierul , apoi s-a răzgândit”.
Liderul PSD îi acuză pe guvernanți că sunt niște „smecheri, conectați la bugetul statului”, care nu au ăcut altceva decât să blocheze toate legile pe care social-democrații le-au luat pentru a crește nivelul de trai din România. Acesta a subliniat că singura modalitate de a scăpa de acest Guvern este moțiunea de cenzură, pe care a promis că o va vota, în cazul în care USR PLUS și AUR o vor depune.
„PSD a dat aceste legi. S-a schimbat guvernul, a venit Iohannis, cel cu care am eu blatul, a înghețat toate veniturile. La alocații a dat la legea PSD Orban o lege. A venit Cîțu și a făcut și la legea lui Orban. Sunt niște nemernici. Au nucleu dur, de șmecheri, conectați la banii bugetului statului. A și zis Cîțu. Cei 1%, care câștigă 3.000 de euro. O singură soluție există. Moțiune și să plece de la guvernare”, a mai spus Ciolacu.
Președintele PSD susține că Executivul a generat intenționat o criză financiară majoră în România pentru a crește artificial PIB-ul, lăudându-se apoi cu o creștere economică falsă. Acesta le solicită ferm celor de la USR PLUS să demisioneze și să termine odată această guvernare.
„Turcan… „Recalculăm”, ce să recalculezi, femeie? Asta e șmecheria, au lăsat să explodeze prețurile, să crească PIB-ul, să se raporteze datoriile la o sumă mai mare. Nu îi subestimați. O să țină Cîțu. Nu vrem consumatorul vulnerabil de la 1 ianuarie, 1 septembrie. Umflarea PIB… Dacă nu pățesc nimic… Fură măști, voturi, dau legi , 22 noaptea, nu îi întreabă nimeni. E haiducie în România. Barna, dă-ți nemernicule, demisia, lăsați oamenii să trăiască”, a spus Marcel Ciolacu, la România TV.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Satul din Europa desemnat „cel mai frumos din lume” a ajuns să încaseze zeci de mii de euro din amenzi pentru parcare. De ce s-au săturat localnicii de turiști
Mediafax
Buruiana pe care ar trebui să o ții departe de grădină cu orice preț și cum previi apariția ei
Click
O femeie din România a pierdut zeci de mii de euro după ce a primit un mesaj pe WhatsApp. A crezut că va moșteni 175.000 de euro din Franța
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Un studiu a dezvăluit o „Epocă de Aur” pierdută din istoria omenirii