Prima pagină » Economic » Cristina Prună, USR PLUS: „Nu liberalizarea a generat acest tsunami pe piața energiei, ci lipsa cronică de investiții”

Cristina Prună, USR PLUS: „Nu liberalizarea a generat acest tsunami pe piața energiei, ci lipsa cronică de investiții”

Cristina Prună, USR PLUS: „Nu liberalizarea a generat acest tsunami pe piața energiei, ci lipsa cronică de investiții”
Cristina Prună, USR-PLUS: „Nu liberalizarea a generat acest tsunami pe piața energiei, ci lipsa cronică de investiții”

Deputatul USR PLUS Cristina Prună, vicepreședinte al Camerei Deputaților, a postat marți seara pe pagina sa de Facebook un mesaj referitor la criza generată de scumpirile de pe piața energiei.

Postarea sa vine ca reacție la un mesaj postat tot pe Facebook de fostul premier Victor Ponta în care acesta o acuză pe Prună că la finalul anului trecut aceasta blama sistemul de reglementare a prețurilor introdus de PSD și milita pentru liberalizarea pieței energiei.

În mesajul său, Prună spune că vechii politicieni dau vina pe USR PLUS pentru creșterile de prețuri, cu toate că tot vechea clasă politică a fost cea care a controlat sistemul.

De asemenea, ea susține că nu liberalizarea a fost cea care a dus la acest „tsunami al creșterilor de preț”, ci lipsa investițiilor și faptul că multe companii de stat din domeniul energiei au fost „căpușate”.

„Vechii politicieni dau vina pe USR PLUS pentru creșterile de prețuri din energie, deși ei au controlat sistemul în ultimii 30 de ani.

Văd că un fost prim-ministru, plătit cu bani mulți din banii de subvenție a partidului pe care îl conduce (5000 euro/lună) este mai nou preocupat de subiectul creșterii prețurilor la energie.

Nu liberalizarea a generat acest tsunami al creșterilor de preț, ci lipsa cronică de investiții, capacitățile de producție învechite, deficitul de producție în raport cu cererea. Multe companii de stat din energie au fost căpușate de toți cei care au fost la guvernare în ultimii 30 de ani. La asta se adaugă și modul pe genunchi în care a fost făcută liberalizarea și am spus-o și la momentul respectiv”, scrie Cristina Prună pe Facebook.

Cristina Prună: #EchipaCâștigătoare are 10 miliarde de euro la dispoziție și nu e în stare să facă nimic

Mai mult, vicepreședintele Camerei Deputaților spune că Guvernul are 10 miliarde de euro la dispoziție pentru a investi în sistemul energetic al României, dar nu face nimic în acest sens.

Totodată, Cristina Prună îi transmite lui Ponta că nici el, la rândul său, nu a făcut investiții în sectorul energetic, iar acest lucru contribuie la creșterile de prețuri din prezent.

„Că #EchipaCastigatoare are 10 miliarde de euro la dispoziție pentru investiții în sectorul energetic, dar nu e în stare sa facă un cadru pentru Fondul de Modernizare, asta e altceva, dar nu are legătură cu liberalizarea, ci cu nepăsarea sau incompetența. 10 miliarde de euro pentru sectorul energetic prin Fondul de Modernizare = 10 miliarde de euro prin PNDL3, doar că primii sunt bani europeni, monitorizați. Ați auzit ministrul Energiei din #EchipaCastigatoare să se lupte pentru investiții în sectorul energetic așa cum a tras cu dinții de PNDL3?

Domnul fost premier cunoaște foarte bine lucrurile acestea pentru că nu este chiar străin de sistemul energetic. Pe vremuri făcea consultanță la Turceni-Rovinari. Ar trebui să știe cum e cu banii de investiții care se duceau pe orice altceva numai nu pe modernizarea unui sistem învechit care astăzi generează facturile la energie pe care le vedem cu toții”, mai scrie Prună.

Patru români din zece nu vor putea să-şi încălzească locuinţa la iarnă şi nici nu-şi vor putea plăti facturile la zi, potrivit Asociaţiei Energia Inteligentă. Numărul este dublu faţă de anul trecut.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine se ROAGĂ să nu se termine criza politică? Răspunsul neașteptat al unui ministru
Digi24
China i-a dat un ultimatum lui Putin privind folosirea armelor nucleare în Ucraina
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Prosport.ro
Reacția francezilor despre afacerea mamut prin care frații Pavăl au plătit 823 de milioane de euro pentru Carrefour România
Adevarul
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de Legionella după inundații și cere anchetă epidemiologică
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Și-a plătit singură înscrierea la Premiile Emmy, iar acum este nominalizată. Povestea actriței care nu a renunțat la visul ei. „Aveam această oportunitate și am vrut să profit de ea”
Digi24
Omul care ar schimba Rusia. Cel mai mare industriaș rus îl avertizează pe Putin despre dezastrul iminent cu care se confruntă țara
Cancan.ro
Geamul unei aeronave Ryanair s-a SPART în timpul zborului și un pasager a fost parțial ASPIRAT în exterior
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Iarna în care un popor întreg a mâncat bulbi de lalea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Calea Lactee ar putea fi mai mare decât au estimat astronomii