Prima pagină » Știri externe » Vaccinarea devine obligatorie în Grecia pentru persoanele de peste 60 de ani. Premierul elen: „Este prețul pe care trebuie să-l plătim pentru sănătate”. Cât e amenda

Vaccinarea devine obligatorie în Grecia pentru persoanele de peste 60 de ani. Premierul elen: „Este prețul pe care trebuie să-l plătim pentru sănătate”. Cât e amenda

Vaccinarea devine obligatorie în Grecia pentru persoanele de peste 60 de ani. Premierul elen: „Este prețul pe care trebuie să-l plătim pentru sănătate”. Cât e amenda
Sursa foto: Shutterstock - caracter ilustrativ

Grecia a anunțat, marți, că va reglementa obligativitatea vaccinării împotriva COVID-19 pentru persoanele cu vârsta de 60 de ani și peste, într-o încercare de a potoli răspândirea virusului, care pune presiune pe sistemul sanitar fragil.

Autoritățile elene au transmis că persoanele care nu vor respecta aceasta obligativitate vor primi o amendă, începând cu data de 16 ianuarie, care va fi de 100 de euro în fiecare lună, relatează Reuters.

Anunțul de marți din Grecia marchează o premieră în Europa privind măsurile țintite asupraunui grup de vârstă, scriu jurnaliștii de la Reuters, alte state anunțând obligativitatea vaccinurilor pentru angajații din sănătate și din alte domenii cu risc ridicat. Un exemplu este Austria, care a anunțat luna aceasta că vaccinarea anti-COVID-19 va deveni obligatorie, din februarie 2022 , ceea ce a declanșat proteste cu zeci de mii de participanți. Și politicienii din Germania discută despre posibilitatea introducerii obligativității vaccinării împotriva COVID-19 pentru populație, dată fiind creșterea numărului de infectări și ratele scăzute de vaccinare.

Explicațiile premierului

Premierul Kyriakos Mitsotakis a declarat că i-a fost greu să ia această decizie, dar a spus că aceasta este necesară pentru a proteja mai multe de jumătate de milion de greci în vârstă care nu s-au vaccinat. „Este prețul pe care trebuie să-l plătim pentru sănătate”, a spus prim-ministrul elen.

Potrivit statisticilor citate de Reuters, aproximativ 63% din populația de 11 milioane de locuitori a Greciei are schema completă de vaccinare. Chiar dacă numărul programărilor la vaccinare a crescut în ultimele săptămâni, datele ministerului sănătății arată că sunt 520.000 de persoane de peste 60 de ani care nu au reușit să se vaccineze.

„Ne concentrăm eforturile asupra protecției concetățenilor noștri și, din acest motiv, vaccinarea lor va fi obligatorie de acum înainte”, a declarat Mitsotakis în timpul unei ședințe de guvern.

Reprezentanții Syriza, principalul partid de opoziție, a criticat măsurile, pe care le consideră coercitive și excesive din punct de vedere financiar, spunând că așa ceva nu se mai aplică nicăieri.

Premierul Kyriakos Mitsotakis nu a precizat cum vor implementa autoritățile noua măsură, în contextul în care o amendă de 100 de euro este o bucată consistentă din pensia medie lunară a unui vârstnc grec, respectiv 730 de euro.

„(Decizia) m-a torturat, dar simt o responsabilitate enormă să fiu alături de cei mai vulnerabili, chiar dacă, pe moment, aceasta în va nemulțumi”, a spus premierul.

„Grecii cu vârsta de peste 60 de ani care nu au fost vaccinați trebuie, până la 16 ianuarie, să se programeze pentru prima doză, în caz contrar vor fi sancționați cu o amendă administrativă de 100 de euro în fiecare lună”, a declarat Mitsotakis în fața cabinetului său.

Luna aceasta, Grecia a interzis persoanelor nevaccinate accesul în spații închise, inclusiv în restaurante, cinematografe, muzee și săli de sport, în contextul în care raportărilee zilnice de noi cazuri de infecții cu COVID-19 au atins un niveluri-record.

De la debutul pandemiei s-au înregistrat 931.183 de infecții cu COVID-19 și 18.067 de decese, relatează Reuters.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum faci față căldurii excesive? Metoda veche folosită de localnicii unei insule din Croația
Digi24
Mai multe femei împing un microbuz blocat în trafic în Galați, în timp ce bărbați aflați la terasă filmează și comentează
Cancan.ro
3.300 lei amendă pentru toți șoferii din România care fac această greșeală când se urcă la volan. 90% nici nu știu că este greșit
Prosport.ro
Reacția francezilor despre afacerea mamut prin care frații Pavăl au plătit 823 de milioane de euro pentru Carrefour România
Adevarul
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de Legionella după inundații și cere anchetă epidemiologică
Mediafax
PERFORMANȚĂ! Cum au ajuns niște liceeni din București să IMPRESIONEZE lumea roboticii
Click
Ce fac astăzi copiii lui Mircea Diaconu și ai Dianei Lupescu. Actrița a făcut mărturisiri rare: „Avem o relație foarte bună”
Digi24
Omul care ar schimba Rusia. Cel mai mare industriaș rus îl avertizează pe Putin despre dezastrul iminent cu care se confruntă țara
Cancan.ro
Plan Roșu pe Autostrada Soarelui. Un autocar cu 60 de pasageri s-a ciocnit cu un TIR
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când ți se SUSPENDĂ permisul pentru neplata amenzii? Normele aprobate de GUVERN
Descopera.ro
Iarna în care un popor întreg a mâncat bulbi de lalea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?