Prima pagină » Actualitate » Diamantele confiscate de procurorii DNA de la Daniel Tudorache, fost edil al Sectorului 1, evaluate la aproape 2 milioane de euro

Diamantele confiscate de procurorii DNA de la Daniel Tudorache, fost edil al Sectorului 1, evaluate la aproape 2 milioane de euro

Cristian Lisandru
Diamantele confiscate de procurorii DNA de la Daniel Tudorache, fost edil al Sectorului 1, evaluate la aproape 2 milioane de euro
Daniel Tudorache, fost edil al Sectorului 1

Daniel Tudorache – fostul primar al Sectorului 1 – este urmărit penal într-un dosar în care este acuzat de complicitate la trafic de influență și spălare a banilor, acestuia fiindu-i confiscate, în urma percheziției, și diamante care au fost expertizate.

Potrivit unor surse judiciare citate de hotnews.ro, valoare acestor diamante s-ar ridica la aproape 2 milioane de euro, respectiv 9 milioane lei (1,81 milioane euro). Aceleași surse judiciare au precizat că urmărirea penală, în acest dosar, este aproape de final.

Pe data de 21 noiembrie, după ce a fost audiat o noapte întreagă, fostul edil al Sectorului 1 a fost pus sub control judiciar. Procurorii anticorupție au stabilit o cauțiune de 1 milion de euro în cazul lui Daniel Tudorache, iar în cazul fostei soții au instituit o cauțiune de 200.000 de euro. Daniel Tudorache a calificat acest dosar drept un „abuz” al DNA.

Ce acuzații îi aduc procurorii DNA lui Daniel Tudorache

În perioada septembrie 2016 – mai 2017 – potrivit procurorilor DNA –  o persoană aflată în anturajul lui Daniel Tudorache ar fi pretins de la un om de afaceri un comision de 10% din valoarea contractului de servicii pe care societatea omului de afaceri îl avea cu o instituție aflată in subordinea Primăriei Sector 1.

În schimbul banilor primiți de la omul de afaceri, persoana respectivă se angaja să intervină, ”în numele primarului”, la funcționarii responsabili, astfel încât contractul să se desfășoare în bune condiții, cu plata la timp a facturilor și actualizarea tarifelor.

Persoana aflată în anturajul primarului Tudorache ar fi primit suma totală de 105.000 lei în numerar, precum și suma de 8.640 lei. Aceasta ar fi fost disimulată ca ”plată a unor facturi fiscale fictive emise de o firmă aparținând traficantului de influență”.

Daniel Tudorache ar fi obținut, astfel, ”foloase necuvenite în valoare de 605.782 lei”

Procurorii DNA au susținut că ”persoana care și-a traficat influența ar fi fost sprijinită de primarul de la acea vreme Daniel Tudorache. Acesta i-ar fi întărit omului de afaceri convingerea că solicitantul comisionului ar fi trimisul său și că trebuie să țină legătura cu acesta pentru buna desfășurare a contractului. În acest mod, Tudorache ar fi confirmat caracterul real al influenței”.

”Banii astfel introduși în circuitul civil ar fi fost utilizați pentru a achita excursii în străinătate, bijuterii, articole vestimentare de lux atât din țară, cât și din străinătate, autoturisme, imobile, școli private, acordarea de împrumuturi, constituirea de depozite”

DNA

În perioada 2008 – 2018, Daniel Tudorache ar fi obținut, astfel, ”foloase necuvenite în valoare de 605.782 lei, reprezentând o medie de aproximativ o mie de euro pe lună”, iar procurorii DNA au precizat că există și suspiciunea că fostul primar al Sectorului 1 ”ar fi săvârșit infracțiunea de spălare a banilor”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
Blocaj în negocieri: Președintele Dan ia în calcul anticipatele (surse)
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Prezentatorul de la Antena 1 și-a dat demisia. A spus adio televiziunii după 21 de ani! Anunțul care i-a surprins pe fani: „De astăzi, mi se schimbă complet viața”
Digi24
VIDEO. Momentul în care o dronă ucraineană pulverizează un transport logistic în drum spre Crimeea, repetat de zeci de ori
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Care este orașul din lume în care este ilegal să mori?