Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Cîțu: O grupare xenofobă, antisemită, violentă, și-a făcut un titlu de glorie din a agresa verbal și fizic

VIDEO | Cîțu: O grupare xenofobă, antisemită, violentă, și-a făcut un titlu de glorie din a agresa verbal și fizic

Florin Cîțu, în fața deciziei Senatului de ridicare a imunității

Președintele PNL, Florin Cîțu, a declarat luni, la Digi24, că agresiunea liderului AUR, George Simion este de neacceptat, în condițiile în care acest lucru s-a mai întâmplat la moțiunea de cenzură depusă de USR PLUS, când Florin Roman a fost agresat tot de Simion. El a precizat că gruparea „ xenofobă, antisemită, violentă, și-a făcut un titlu de glorie din a agresa verbal și fizic”, a precizat Florin Cîțu.

„Am vorbit și eu cu dl. ministru Popescu, ați spus impardonabil, este îngrozitor, dar nu este singurul incident. Când a fost depusă moțiunea USR AUR exact același lucru am avut de la aceiași oameni. Faptul că nu a fost sancționată atunci, azi a recidivat”, a spus liderul PNL.

„O grupare xenofobă, antisemită, violentă, și-a făcut un titlu de glorie din a agresa verbal și fizic”, a afirmat Florin Cîțu.

Cîțu a afirmat că va propune sancțiuni dure pentru cei care mai fac astfel de agresiuni în Parlament. De asemenea el spune că în sală au fost și chestori care nu au făcut nimic, în aceeași măsură în care nu au făcut nimic nici în situația în care Florin Roman a fost gresat de același George Simion.

„Voi propune sancțiuni clare și dure. Erau acolo chestori, care nu și-au făcut treaba, este o situație îngrozitoare, o imagine pe care nu credeam că o s-o vedem. Florin Roman a fost în trecut agresat de gruparea USR AUR. Cred că după acest incident Parlamentul va lua măsuri mai dure, împotriva celor care nu respectă regulile, nu mai spun de reguli de igienă.

„Agresivitatea de azi nu își are locul în parlamentul României. Ar fi bine să vină și cu proiecte, dar nu avem parte decât de violență verbală și fizică. Trebuiau să fie sancționați cei care l-au atacat atunci pe Florin Roman. Nu știu exact ce s-a întâmplat cu cei care au intrat atunci în curtea Parlamentului, toți acei oameni trebuie sancționați”, a spus el.

Șeful PNL a precizat că ministrul Energiei a depus o plângere penală împotriva lui George Simion.

„Virgil Popescu, colegul meu, a depus plângere penală, îmi pare bine. Vreau și aici să văd că își fac treaba cu celeritate. Vom vedea ce putem să facem în regulament, ca așa ceva să nu se mai întâmple. Azi chestorii trebuiau să îl scoată din sală pe George Simion”, a afirmat Florin Cîțu.

Un incident grav a avut loc, luni, în timpul ședinței de plen în care se dezbătea moțiunea simplă depusă de USR împotriva ministrului energiei, Virgil Popescu. Ședința Camerei Deputaților a fost suspendată după ce liderul AUR i-a întrerupt discursul ministrului Energiei și l-a agresat fizic. „Hoțule! Ești un hoț”, i-a strigat Simion lui Popescu. Iar replica ministrului Energiei a fost: „Ești un prost”.

Scandalul a început după ce co-președintele AUR a vociferat în mod repetat în timpul discursului ministrului de la pupitrul Camerei Deputaților. La un moment dat, ministrul Popescu i-a cerut președintelui de ședință, Daniel Suciu, să intervină.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua clădire pentru tratarea tuberculozei, din București, aproape de finalizare
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Rusia pare să fi cucerit Pokrovskul, după doi ani de lupte. Ce înseamnă căderea orașului, potrivit analiștilor ISW
Mediafax
Paramount cumpără Warner Bros pentru 31 de dolari pe acțiune: Netflix s-a retras din cursă
Click
Cum se face tocănița de post ca la mănăstire. Este recomandată în Postul Paștelui
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Actor celebru din România, săltat de mascați! Este vizat într-un dosar de trafic de persoane și spălare de bani, într-un club din București
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Cum reușește o stațiune de schi din Bulgaria să atragă turiști tot anul?