Prima pagină » Actualitate » „Palatele Brâncovenești”, transformate din Centru de Cultură în serviciu public de interes local. Șeful instituției refuză să explice schimbarea

„Palatele Brâncovenești”, transformate din Centru de Cultură în serviciu public de interes local. Șeful instituției refuză să explice schimbarea

„Palatele Brâncovenești”, transformate din Centru de Cultură în serviciu public de interes local. Șeful instituției refuză să explice schimbarea

Consiliul General al Municipiului București a votat în ședința de miercuri reorganizarea Centrului de Cultură „Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului” în „serviciu public de interes local”. Proiectul a fost votat de consilierii PSD și PNL, iar cei de la USR s-au abținut.

Surse din administrație au precizat încă de luni pentru Gândul că inițiatorul proiectului, Geani Dinu, care este șeful acestei instituții (director interimar), nu ar avea studii de specialitate, necesare pentru o funcție de conducere a unei instituții culturale. Practic, prin această reorganizare, Dinu ar rămâne în continuare pe funcție.

„Centrul de Cultură «Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului» se reorganizează ca serviciu public de interes local al Municipiului București cu personalitate juridică, finanțat din subvenții de la bugetul local al Municipiului București și din venituri proprii, cu menținerea numărului total de 51 posturi, din care 8 posturi de conducere”, se arată în proiectul votat miercuri în ședința CGMB.

Geani Dinu nu oferă explicații pentru solicitarea făcută

Proiectul este semnat chiar de către directorul instituției, Marian Geani Dinu.

Contactat luni de Gândul, Geani Dinu a refuzat să răspundă la telefon care sunt motivele pentru care solicită această reorganizare, și a cerut întrebările pe mail, menționând că răspunsul „va fi oferit prin biroul de presă al PMB”. Până la ora transmiterii acestui articol, redacția Gândul nu a primit vreun răspuns din partea lui Geani Dinu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Cum să faci un avion de hârtie „aprobat” de NASA?