Prima pagină » Știri externe » Suntem tot mai aproape de un război Rusia-NATO? Moscova, avertisment dur după ce Lituania a oprit mai multe transporturi de mărfuri către Kaliningrad: „Vom acționa”

Suntem tot mai aproape de un război Rusia-NATO? Moscova, avertisment dur după ce Lituania a oprit mai multe transporturi de mărfuri către Kaliningrad: „Vom acționa”

Suntem tot mai aproape de un război Rusia-NATO? Moscova, avertisment dur după ce Lituania a oprit mai multe transporturi de mărfuri către Kaliningrad: „Vom acționa”
Un tânăr din Rusia, orb și paralizat, a fost recrutat pentru a fi trimis la război în Ucraina

Kremlinul a amenințat Lituania că „va acționa”, după ce mai multe transporturi aflate sub sancțiunea UE au fost blocate să ajungă în enclava rusă Kaliningrad.

Moscova a avertizat cu privire la „acțiuni foarte dure” împotriva Lituaniei, membru al NATO, după ce mai multe transporturi de cărbune, metale, materiale de construcții și tehnologie avansată au fost oprite să intre pe teritoriul Rusiei.

Oficialilor lituanieni li s-a spus că, dacă nu va fi reluat tranzitul de mărfuri în viitorul apropiat, Rusia își rezervă dreptul de a acționa pentru a-și proteja interesele naționale.

„Considerăm că măsurile părții lituaniene – care încalcă obligațiile legale internaționale ale Lituaniei, în primul rând Declarația comună din 2002 a Federației Ruse și a Uniunii Europene privind tranzitul între regiunea Kaliningrad și restul Federației Ruse – drept provocatoare”, a transmis Ministerul rus de Externe.

Senatorul rus Andrey Klimov a avertizat că este „o agresiune directă împotriva Rusiei, forțându-ne literalmente să recurgem imediat la autoapărare adecvată”, conform Daily Mail.

Șeful Comisiei parlamentare pentru protecția suveranității a promis că Rusia va rezolva blocada „în orice mod”.

Atacarea Lituaniei de către Rusia va duce la un război mondial

Orice atac direct al Rusiei asupra unui stat membru al alianței ar fi văzut ca un act de război împotriva NATO și ar putea declanșa un război mondial.

Ministrul lituanian de externe Gabrielius Landsbergis a declarat că țara sa pune în aplicare pur și simplu sancțiunile impuse de UE.

El a spus că măsurile implementate au fost luate după „consultarea cu Comisia Europeană și în conformitate cu orientările acesteia”.

„Bunurile supuse sancțiunilor nu vor mai avea voie să tranziteze teritoriul lituanian”, a adăugat Landsbergis.

Ministerul de Externe a subliniat că nu a impus restricții „unilaterale, individuale sau suplimentare”.

Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a spus: „Această decizie este cu adevărat fără precedent. Este o încălcare a tuturor regulilor. Considerăm acest lucru ilegal. Situația este mai mult decât gravă… avem nevoie de o analiză serioasă și aprofundată pentru a stabili răspunsul nostru”.

Exclava Kaliningrad, care găzduiește aproximativ 430.000 de oameni, este înconjurată de Lituania și Polonia, o altă țară a UE, la sud și izolată de restul Rusiei. Trenurile cu mărfuri pentru Kaliningrad călătoresc prin Belarus și Lituania.

Nu există tranzit prin Polonia. Rusia poate încă aproviziona enclava pe mare, fără a încălca sancțiunile UE.

Urmărește cele mai noi informații din a 118-a zi a războiului din Ucraina pe GÂNDUL.RO

Absolventă a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării, Otilia Serescu a debutat în presă la televiziunea locală Iași TV Live și ... vezi toate articolele
Mediafax
Moscova reacționează dur după loviturile SUA asupra siturilor nucleare iraniene
Digi24
Cine l-a ucis pe „Bancherul lui Dumnezeu”. Crima misterioasă asociată cu mafia italiană, francmasoneria și Vaticanul
Cancan.ro
420 de lei în plus pentru această categorie de pensionari din România. Cine va beneficia de acești bani, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
Adevarul
Vocile stranii care răspund în locul rudelor din Iran. „Sunt terifiată. E ca și cum cineva s-ar juca cu mintea noastră”
Mediafax
Captură de lux la Vama Siret! Ce au descoperit agenții în bagajul unui ucrainean
Click
Recunoști actorul din imagine? „Sfinxul” a fost părăsit de soție pentru un coleg, deși era un Don Juan al scenei românești: „Nu știu când s-a stins dragostea, iartă-mă!”
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Ce este GBU-57, arma cu care Trump a lovit Iranul. Este pentru prima dată când armata SUA folosește bomba
Digi24
Drama dependenților de jocuri de noroc. Mărturia unui tânăr actor, care a reușit să se vindece: „Pierdeam 5.000 de euro pe noapte”
Cancan.ro
Leon Dănăilă, prima declarație după ce a 'murit': 'Sunt bine, sănătos și foarte viu!'
Ce se întâmplă doctore
Ce face și cum arată Leticia Calderon, la 56 de ani. „Esmeralda” este de nerecunoscut la 27 de ani de la telenovela care a făcut-o celebră
observatornews.ro
Domeniul care a luat amploare în România. Se câştigă 3.000-4.000 de euro
StirileKanalD
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
KanalD
Cine nu mai poate cumula pensia cu salariul. Cum vor fi afectați pensionarii de noile reguli propuse de Guvern
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Britanicii au pus DACIA DUSTER într-un TOP... neașteptat. Acesta este realizat ținând cont de mai mulți indicatori
Descopera.ro
ADEVĂRUL despre planeta Marte, în sfârșit spus!
Capital.ro
Amendă de 500 de lei pentru românii cu aer condiționat. Regulă pentru cei care locuiesc la parter și etajul 1
Evz.ro
Obiceiul la care oamenii din comuna lui Ilie Bolojan nu renunță de jumătate de secol
A1
Neurochirurgul Leon Dănăilă, prima declarație după ce s-a scris că a murit. Cum a apărut știrea falsă despre decesul său
Stirile Kanal D
VIDEO Rezultate BAC 2025: La ce oră se publică notele pe edu.ro?
Kfetele
O femeie a murit pe o plajă populară, după ce i s-a făcut rău
RadioImpuls
Leon Dănăilă demolează minciuna morții sale. Ce spune celebrul neurochirurg despre zvonul care a înflăcărat internetul: "Am aflat cu surprindere și un pic de umor negru. Vreau să vă asigur personal că sunt bine, sănătos și viu"
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Bubulino, nu-ți mai ascunde amantul în cămară!
Descopera.ro
Unde a fost descoperit unul dintre cele mai mari laboratoare de droguri din România?