Prima pagină » Economic » Macroeconomie » Agricultură » Planta care i-a îmbogățit pe fermieri anul acesta. „S-a vândut cu 1.000 de euro tona”

Planta care i-a îmbogățit pe fermieri anul acesta. „S-a vândut cu 1.000 de euro tona”

Otilia Serescu
Planta care i-a îmbogățit pe fermieri anul acesta. „S-a vândut cu 1.000 de euro tona”

Nu doar albinele se bucură de rapiță și o folosesc pentru a produce miere. Datorită compoziției sale speciale de acizi grași, rapița este o sursă de materie primă pentru fabricarea margarinei, maionezei și uleiului pentru gătit. Tocmai de aceea, agricultorii care au ales să cultive această plantă au numai de câștigat.

Rapița este o plantă foarte profitabilă pentru fermieri și nu ridică probleme în ceea ce privește lucrările. Anul acesta, producția a crescut cu circa 20% față de anul trecut, iar prețul a cunoscut și el un trend ascendent.

Ionuţ este unul dintre agricultorii români care a ales să cultive nu mai puțin de 60 de hectare de teren doar cu rapiţă.

Arată ok. Tocmai pentru că a fost o cultură semănată anul trecut: a avut un pic de apă, în iarnă a fost puţină zăpadă, puţine precipitaţii în primăvară, dar cât de cât s-a făcut, dar a fost coaptă forţat, observăm băţul este verde. Se desface foarte bine”, a povestit fermierul.

A pariat totul pe rapiță și acum nu îi pare rău. Prețurile au explodat comparativ cu anul 2021. În urmă cu o săptămână tona de rapiţă se vindea de trei ori mai scump faţă de anul trecut. Dacă vara trecută au dat rapiţa cu 1.500-1.700 de lei tona, acum s-a vândut chiar și cu 5.000 de lei.

„A fost chiar și 5.000 de lei pe tonă, acum e 3.500 – 3.700 de lei pe tonă. Vom încerca să depozităm pentru a obține un preţ mult mai bun la recoltare. Acum când se recoltează şi e marfă multă traderii dau prețuri mai mici”, a adăugat fermierul, citat de reporterii Observator.

Rapița, utilizată frecvent în industria biodiesel

Ionuț nu este singurul care a ales să își investească banii în rapiță. Un fermier din Timiș a plantat 1.000 de hectare, convins fiind că rapiţa îi va aduce cei mai mulţi bani anul acesta.

„O cultură care anul acesta pe foarte mulţi fermieri din zona de vest îi va scoate la liman din punct de vedere financiar. Majoritatea terenurilor arată bine şi foarte bine. Rapiţa are foarte multe întrebuinţări, în mod special în partea de biocombustibil, în industria alimentară, uleiul, în industria zootehnică”, a spus Alexander Degianski, agricultor.

În România, suprafețele cultivate cu rapiță sunt tot mai extinse. Cifrele oficiale transmise de Ministerul Agriculturii arată că, în anul agricol 2020-2021, au fost semănate peste 430.000 de hectare de rapiță. Conform Asociației producătorilor și exportatorilor de cereale și semințe oleaginoase din Uniunea Europeană (Coceral), producția de rapiță estimată în 2022 pentru România este de aproximativ 1,12 milioane tone, conform agro.basf.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Sport la cinci minute de casă: stil de viață activ în Cosmopolis
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
„Este trist, dar și profund incorect”. Replica AUR pentru un fost ambasador SUA
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Hyundai a stabilit prețurile pentru Ioniq 3. Cât costă rivalul pentru Renault 5?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Săruturile în public chiar fac bine relațiilor? Ce spune un studiu