Prima pagină » Actualitate » Fostă campioană româncă la tir, dispărută fără urmă în Italia, de aproape cinci luni. Tânăra i-a lăsat iubitului ei un mesaj ciudat înainte de a nu mai fi văzută

Fostă campioană româncă la tir, dispărută fără urmă în Italia, de aproape cinci luni. Tânăra i-a lăsat iubitului ei un mesaj ciudat înainte de a nu mai fi văzută

Fostă campioană româncă la tir, dispărută fără urmă în Italia, de aproape cinci luni. Tânăra i-a lăsat iubitului ei un mesaj ciudat înainte de a nu mai fi văzută

Andreea Rabciuc, o româncă în vârstă de 27 de ani din Italia, fostă campioană la tir, a dispărut fără urmă de aproape cinci luni. Tânăra a fost văzută ultima dată pe 12 martie, la o petrecere în Montecarotto, iar de atunci nu se mai ştie nimic despre ea. Disperată, mama tinerei a făcut apel la oricine ar putea să aibă vreo informație despre fiica ei.

Cazul Andreei a fost prezentat pe larg la cunoscuta emisiunea „Chi l’ha Visto” („Cine l-a văzut”), difuzată de Rai 3, dar fără folos. „De patru luni este dispărută, sigur ştie cineva ceva. Vă rog să veniţi şi să spuneţi adevărul despre ceea ce s-a întâmplat. Mai devreme sau mai târziu se va descoperi, vă implor din tot sufletul. Ajutaţi-mă să-mi găsesc fiica”, a spus mama Andreei.

Potrivit presei italiene, tânăra s-a certat toată noaptea cu iubitul ei, Simone Gresti, în 12 martie, la petrecerea din Montecarotto. Martorii spun că aceasta a plecat singură, de dimineaţă, foarte nervoasă, după ce a fost jignită de acesta. Înainte de a pleca, Andreea a încercat să-şi sune tatăl, care lucrează în Spania, însă, bărbatul dormea şi nu a auzit telefonul. Tânăra i-a lăsat un mesaj în care îi spunea că are probleme şi că are nevoie de ajutorul lui, fără a da alte detalii.

Aceasta a fost singura tentativă a româncei de a lua legătura cu familia sa, înainte de a fi dată dispărută. La scurt timp după ce a încercat să-și contacteze tatăl, Simone i-a luat acesteia telefonul şi a refuzat să i-l restituie, furios fiind, în urma unor certuri. Proprietarul cabanei unde a avut loc petrecerea a relatat că cei doi „se certau încontinuu. La un moment dat, abia aşteptam să plece. Sâmbătă dimineaţa, în jur de ora 7,00, am văzut-o pe fată plecând spre stradă”.

Înainte să dispară fără urmă, tânăra i-a lăsat un mesaj lui Simone: „Te-am chemat pentru că mama mi-a permis să mă văd cu tine, şi doar cu tine, pentru că ştie că eşti un băiat bun, care nu mă îndeamnă să mă droghez, să beau sau să fac alte lucruri rele”, potrivit today.it.

Iubitul ei a fost primul suspect pentru Poliţia italiană şi a fost cercetat pentru răpire, în condițiile în care bărbatul a anunţat cu întârziere dispariţia. Mai mult, autoritățile au găsit pete de sânge pe un tricou şi pe maşina lui Simone, care s-au dovedit a fi ale Andreei. Cu toate acestea, analizele efectuate de medicii legiști au arătat că acele pete de sânge erau mai vechi.

În prezent, anchetatorii încearcă să afle dacă tânăra a fost răpită şi ucisă sau dacă a dispărut undeva din proprie iniţiativă. Șoferul singurului autobuz care a circulat în acea dimineaţă la Montecarotto a afirmat, însă, că nu a văzut-o pe româncă printre călători. „N-am observat nimic diferit, iar dacă s-ar fi urcat în autobuz cu siguranţă aş fi văzut-o. Deci pot exclude această posibilitate”, a spus şoferul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Luna Plină de la sfârșitul lunii august aduce o surpriză pentru turiștii care își petrec vacanța în Grecia