Prima pagină » Actualitate » Ana Geoană și Garrett Cayton, detalii și fotografii inedite de la logodnă! Nașul Anei le-a dăruit racheta cu care a jucat finala la Wimbledon, în 1972. „We are family” | EXCLUSIV

Ana Geoană și Garrett Cayton, detalii și fotografii inedite de la logodnă! Nașul Anei le-a dăruit racheta cu care a jucat finala la Wimbledon, în 1972. „We are family” | EXCLUSIV

Mircea Geoană a organizat logodna fiicei sale la Palatul Mogoșoaia, iar Ana a purtat o rochie superbă creată special pentru ea de către cunoscuta creatoare de modă Cristina Săvulescu (foto exclusiv Gândul / arhivă personală)

În noaptea de 3 spre 4 august, pe aeroportul Otopeni a fost agitație mare. Câțiva bodyguarzi așteptau oaspeți de onoare. Ana Geoană și viitorul ei soț, Garrett Cayton, însoțiți de părinții acestuia, au fost preluați și scoși pe la intrarea specială a aeroportului. În cursa de miercuri noapte, Viena-București, a companiei Austrian Airlines, Ana și familia sa din SUA, au fost singurii călători de la clasa business. Joi dimineață, am aflat și motivul sosirii în țară a fiicei secretarului general adjunct al NATO. Tinerii au sărbătorit logodna alături de prietenii și colegii de facultate.

Joi, 4 august 2022, Mircea Geoană alături de soția sa, Mihaela, a organizat un eveniment cu fast pentru fiica lui, Ana, și viitorul ginere, Garrett Cayton. Cei doi tineri au dorit să-și serbeze logodna și pe tărâm românesc și au ales cu grijă locul, Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia, un loc încărcat de istorie. Mai mult de jumătate dintre invitați au fost colegi de la „University of Pennsylvania”, locul unde Ana și Garrett s-au cunoscut în anii facultății.

Bineînțeles, familia lui Garrett, dar și prieteni de toate generațiile din România, cei care au cunoscut-o pe Ana încă de mică. Nu putea lipsi nașul Anei de botez, Ilie Năstase, care le-a adus cadou o superbă fotografie și racheta cu care marele campion român a jucat o finală de neuitat la Wimbledon în 1972.

Mircea Geoană a deschis seara cu un discurs emoționant în cinstea Anei (care a apărut într-o rochie superbă semnată de hiper-cunoscuta creatoare de modă Cristina Săvulescu) și a lui Garrett, a mulțumit tuturor celor prezenți că le sunt alături într-un astfel de moment special și a amintit, vădit emoționat, momente din copilăria fiicei sale.

“A fost o reuniune foarte frumoasă. O logodnă acasă, pe pământ românesc. Au participat și părinții viitorului soț al fiicei mele, Ana și Garrett au vrut neapărat să serbeze logodna și cu colegii de facultate și prietenii din România. Nunta va fi organizată anul viitor de către părinții lui Garrett, la Veneția. Sunt convins că va fi o nuntă foarte frumoasă și foarte reușită”, ne-a declarat în exclusivitate Mircea Geoană.

Ana Geoană a purtat la logodna de la Palatul Mogoșoaia o rochie superbă creată special pentru ea de cunoscuta creatoare de modă Cristina Săvulescu

Ana și-a dorit ca tot decorul să fie simplu și elegant, pe alb-verde. Invitații au fost întâmpinați de un cvartet și au admirat la apus superbul Palat ctitorit de Constantin Brâncoveanu. Nu au lipsit horele românești, aromâne, evreiești, toată lumea s-a reunit ca într-o mare familie. Cornelia Rednic și taraful au încins ringul de dans pe ritmuri tradiționale.

“Am vrut să arătăm istoria, cultura și tradițiile românești”, a spus Ana. Melodia de suflet a serii a fost „We are family”, ce i-a avut ca protagoniști pe ringul de dans pe membrii celor două familii.  Masa a fost servită gen bufet tradițional românesc, de unde nu au lipst faimoasele sarmale, plăcintele, brânzeturi tradiționale, bulz și legume de tot soiurile.

“De astăzi, România este și țara mea. Vreau să o fac pe Ana fericită, pe părinții noștri mândri și sunt fericit că-i voi putea oferi Anei anul viitor la Veneția nunta visurilor noastre”, a fost declarația oferită în exclusivitate de Garrett, ginerele secretarului general adjunct al NATO.

După petrecere, Ana și Garrett vor petrece împreună cu o parte din prieteni o săptămână în Transilvania.  Ana a făcut și o promisiune, aceea de a reveni în România în fiecare an. “Sunt mândră să arăt familiei lui Garrett și prietenilor noștri din toată lumea frumusețea țării noastre. Vom reveni în fiecare an”.

După o relație de cinci ani, Garrett a cerut-o în căsătorie pe Ana anul acesta, pe 1 martie și s-au logodit la Las Vegas. Ana și Garrett s-au cunoscut în America, acolo unde ea studiază în prezent comunicarea și ingineria la Universitatea Pennsylvania și, unde și-a deschis propriul business de sănătate holistică, Linea. El este nepotul direct al unui american de origine poloneză, Jona Goldrich, care a fost un mare filantrop și una dintre cele mai importante personalități ale comunității evreiești din America.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China