Prima pagină » Știri politice » Gabriela Firea, după ce o femeie a fost lovită cu bestialitate de Fane Vancică: ”O brută! Nu mai suferiți în tăcere, cereți ajutor, nimeni nu este mai presus de lege”

Gabriela Firea, după ce o femeie a fost lovită cu bestialitate de Fane Vancică: ”O brută! Nu mai suferiți în tăcere, cereți ajutor, nimeni nu este mai presus de lege”

Lia Ruscea
Gabriela Firea, după ce o femeie a fost lovită cu bestialitate de Fane Vancică: ”O brută! Nu mai suferiți în tăcere, cereți ajutor, nimeni nu este mai presus de lege”
Foto - Facebook

Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, Gabriela Firea, se declară revoltată de imaginile în care Fane Vancică lovește cu bestialitate o femeie, în timp ce persoanele care filmau sau erau de față nu au făcut nimic pentru a opri agresiunea, imaginile ajungând apoi în spațiul public, unde pot fi văzute inclusiv de către copii. Gabriela Firea face apel la victimelor violenței domestice să nu mai sufere în tăcere și să ceară ajutor, spunând că pot primi protecție dacă sună la  numărul 0800500333.

”Sunt indignată și revoltată de imaginile cu un bărbat din Capitală care-și umilește și abuzează partenera de viață, în prezența unei alte persoane care filma și nu a intervenit în vreun fel să oprească agresiunea. O brută! Aceste imagini au circulat liber pe Internet și poate au fost văzute inclusiv de copii.

Nu-mi vine să cred că pentru unele persoane astfel de fapte au ajuns o laudă, o modă pe rețelele de socializare. Este la fel de șocant numărul mare de persoane care apreciază și distribuie astfel de imagini, care stau și ascultă ce au de spus acești agresori” a scris Gabriela Firea pe contul său de Facebook.

”Avem toleranță zero pentru agresori, iar tăinuirea este la fel de gravă”

Gabriela Firea a felicitat Poliția pentru că s-a autosesizat și a deschis o anchetă în acest caz, deși victima nu a depus plângere penală, situație care se întâmplă frecvent, pentru că multe femei agresate în familie se tem să reclame, de frică.

”Nu o să înțeleg niciodată de ce pentru unele persoane imaginile cu o femeie bătută par normale. Nu, domnilor, asta nu e normalitatea! Sclavia a fost abolită de mult, slavă Domnului, iar femeile, partenerele voastre de viață, nu sunt niște obiecte, ci ființe umane cu sentimente, trăiri și simțuri.

Violența este arma celor slabi și avem toleranță zero pentru agresori! Și cei care sunt martori la astfel de abuzuri și nu le declară pot fi pedepsiți. Tăinuirea este la fel de gravă.

Mă adresez și victimelor acestor abuzuri. Nu mai suferiți în tăcere și cereți ajutor. Nimeni nu este mai presus de lege. Există centre unde puteți primi ajutor de specialitate și veți fi departe de agresori. La nivel național, avem 42 de locuințe protejate, câte una în fiecare județ, 20 de centre de recuperare pentru victimele violenței domestice și alte 52 de centre de primire în regim de urgență” a adăugat Gabriela Firea.

Numărul de telefon la care ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse a încurajat victimele să apeleze este 0800.500.333. Aceasta a promis ajutor oricărei persoane agresate care i se adresează la acest contact. 

Dosar penal în cazul femeii lovite cu bestialitate de Fane Vancică

Polițiștii bucureșteni ai Secției 16 s-au sesizat din oficiu după ce, în spațiul public, au apărut imagini în care cunoscutul interlop Fane Vancică lovește o femeie. Anchetatorii au deschis un dosar penal pentru loviri și alte violențe.

”Încă din cursul zilei de ieri, 29 august a.c., polițiștii Secției 16 s-au sesizat din oficiu și au demarat verificările în vederea depistării persoanelor implicate și stabilirii condițiilor în care a avut loc evenimentul. Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4”, a anunțat, marți, Poliția Capitalei.

Cercetările vin după ce Fane Vancică a fost filmat în timp ce îi dă unei femei picioare în cap, în stomac și în spate și aruncă apă și gheață din frapieră pe ea, în timp ce o înjură și o pune să stea în patru labe. În timpul agresiunilor, Vancică este urmărit de mai multe persoane prezente în cameră, care nu iau nicio măsură și participă pasiv la evenimentele șocante.

Filmarea a apărut luni seară, pe un site de socializare, iar în imagini, Fane Vancică lovește o femeie despre care se înțelege că ar fi una dintre amantele sale. Liderul interlop este filmat de o altă persoană în timp ce o lovește pe femeie cu picioarele atât în cap, cât și în abdomen și coloana vertebrală, iar de față sunt și doi copii.

Recomandarea video

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Europa a dezvăluit un posibil rival pentru racheta Starship de la SpaceX