Prima pagină » Sport » Chile, Uruguay și Samoa – adversarele „stejarilor” în luna noiembrie! Meciuri de rugby foarte interesante găzduite de Stadionul Arcul de Triumf

Chile, Uruguay și Samoa – adversarele „stejarilor” în luna noiembrie! Meciuri de rugby foarte interesante găzduite de Stadionul Arcul de Triumf

Chile, Uruguay și Samoa - adversarele

Naționala de rugby a României, antrenată de Andy Robinson, va disputa trei meciuri test World Rugby în luna noiembrie, cu Chile, Uruguay și Samoa, toate urmând a avea loc pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf.

De asemenea, la București, se va disputa în cuplaj cu meciurile Stejarilor și două partide test extrem de interesante, Tonga cu Chile și Tonga cu Uruguay.

Astfel, pe 5 noiembrie, România va deschide seria meciurilor cu întâlnirea cu Chile, după care va urma pe 12 noiembrie, partida cu Uruguay și pe 19 noiembrie, cea cu Samoa. Orele de disputare ale partidelor vor fi anunțate în perioada următoare.

Care este programul meciurilor de pe Stadionul Arcul de Triumf?

5 noiembrie
România – Chile

12 noiembrie
România – Uruguay
Tonga – Chile

19 noiembrie
România – Samoa
Tonga – Uruguay

Care este palmaresul meciurilor directe cu cele trei reprezentative?

România (locul 17 în ierarhia mondială) şi Uruguay (locul 18) s-au întâlnit de 12 ori până acum, 9 victorii revenind „stejarilor”, două sud-americanilor, fiind înregistrat şi un rezultat de egalitate. Cele două echipe s-au întâlnit şi în acest an, în cadrul turneului de vară pe care „stejarii’ l-au făcut în America de Sud, împărţindu-şi victoriile 30-22 pentru România şi 26-20 pentru „Los Teros”.

În ceea ce o priveşte partida cu Chile (locul 21 în clasamentul World Rugby), aceasta va fi doar a doua întâlnire din istoria sportivă a „stejarilor” cu „Los Condores”. Prima partidă a avut loc în 8 iunie 2019, la Valparaiso, un meci în care debutau Taylor Gontineac, Mihai Lămboiu şi Gabriel Rupanu, România impunându-se cu 27-11.

România şi Samoa se vor întâlni pentru a treia oară, primele două întâlniri fiind câştigate de „stejari”, ambele disputate în Bucureşti, în luna noiembrie, 32-24 în 1989, şi 17-13 în 2017.

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?