Prima pagină » Știri externe » Joe Biden: „Ian ar putea fi cel mai periculos uragan din istoria Floridei”

Joe Biden: „Ian ar putea fi cel mai periculos uragan din istoria Floridei”

Joe Biden: „Ian ar putea fi cel mai periculos uragan din istoria Floridei”

Uraganul Ian ar putea cauza pierderi „substanţiale” de vieţi omeneşti în Florida şi ar putea deveni „cel mai periculos” care a lovit vreodată statul din sudul SUA. Președintele Americii a făcut aceste afirmații joi, cu ocazia unei vizite la sediul Agenţiei Federale pentru Managementul Situaţiilor de Urgenţă (FEMA).

Joe Biden a precizat și că, deși, deocamdată, „cifrele nu sunt clare”, autoritățile primesc „informaţii despre victime al căror număr ar putea fi substanţial”.

Când merge Biden în Florida

Preşedintele american a declarat că se va deplasa în Florida „atunci când condiţiile vor permite acest lucru”, scrie Politico. „Când condiţiile o vor permite, voi merge în Florida pentru a le mulţumi personal celor implicaţi în operaţiunile de salvare şi reconstrucţie”, a declarat el în cursul unei vizite la sediul FEMA.

Uraganul Ian, retrogradat în categoria furtunilor tropicale, şi-a continuat joi traiectoria distrugătoare şi s-a îndreptat spre Carolina de Sud, după ce a devastat coastele statului Florida, rămas în mare parte fără electricitate.

Centrul Naţional pentru Uragane din Statele Unite (NHC) a anunţat joi în jurul orei locale 05:00 (09:00 GMT) că uraganul Ian a scăzut în intensitate şi s-a transformat într-o furtună tropicală cu vânturi ce ating viteze de până la 105 km/h, subliniind totuşi că există riscul unor „unde ale furtunii potenţial ucigaşe”, în contextul în care creşterea nivelului apei în zona ţărmului va rămâne importantă până vineri de-a lungul coastelor Floridei, precum şi în statele învecinate Georgia şi Carolina de Sud.

Aproximativ 3.200 de membri ai Gărzii Naţionale au fost trimişi în Florida, potrivit Pentagonului, iar alţi 1.800 se îndreaptă spre acest stat american.

Odată cu încălzirea apei de la suprafaţa oceanelor, frecvenţa uraganelor de mare intensitate, cu cele mai violente vânturi şi cele mai abundente precipitaţii, a început să crească, nu însă şi numărul total al uraganelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
A fost descoperită o legătură surprinzătoare între furtunile solare și cutremure