Prima pagină » Actualitate » Leguma care poate provoca inclusiv CANCER, dacă este reîncălzită. Românii o consumă foarte des

Leguma care poate provoca inclusiv CANCER, dacă este reîncălzită. Românii o consumă foarte des

Leguma care poate provoca inclusiv CANCER, dacă este reîncălzită. Românii o consumă foarte des

Una din cele mai populare legume în dieta românilor poate reprezenta un real pericol pentru sănătate. Gospodinele o folosesc inclusiv la ciorba cea de toate zilele.

Vorbim despre țelină, care, deși are numeroase beneficii pentru organism, poate deveni toxică, atunci când este reîncălzită.

Țelina are un conținut ridicat de nitrați și – în momentul în care mâncarea este reîncălzită – respectiva cantitate de nitrați este eliberată.

Nitrații pot crește riscul dezvoltării unor boli grave, precum cancerul. Pe de altă parte, avertizează medicii, consumul țelinei reîncălzite poate duce la hipertensiune, intoxicație alimentară și disfuncții ale sistemului circulator.

Țelina devine mai toxică și pe timpul verii, când sunt temperaturi foarte ridicate. Consumul în vară poate provoca alergii, din cauza unei substanțe numită bergapten, care duce la reacții anafilactice.

O grijă specială trebuie să aibă femeile însărcinate. Consumul de țelină în cantități mari nu este recomandat, deoarece reprezintă o sursă bogată de hormoni naturali, scrie antena3.ro.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?