Prima pagină » Război în Ucraina » LIVE UPDATE. Războiul din Ucraina, ziua 543. ONU denunță atacul „odios” al rușilor asupra orașului Cernigău/Kievul a răspuns cu lovituri asupra Kursk

LIVE UPDATE. Războiul din Ucraina, ziua 543. ONU denunță atacul „odios” al rușilor asupra orașului Cernigău/Kievul a răspuns cu lovituri asupra Kursk

LIVE UPDATE. Războiul din Ucraina, ziua 543. ONU denunță atacul „odios” al rușilor asupra orașului Cernigău/Kievul a răspuns cu lovituri asupra Kursk
LIVE UPDATE. Războiul din Ucraina, ziua 543. ONU denunță atacul „odios” al rușilor asupra orașului Cernigău / Sursa FOTO: cloudfront-ap-southeast-2.images.arcpublishing.com A L119 105 Light Howitzer fires during exercise Lightning Kiw.

Războiul din Ucraina a ajuns sâmbătă, 19 august 2023, în ziua cu numărul 543, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Organizaţia Naţiunilor Unite a denunţat sâmbătă, 19 august, un nou atac rus „odios” care a vizat oraşul Cernigău (Cerhihiv), în nordul Ucrainei.

Șapte morți în bombardamentul asupra Cernigău

În urma bombardamentelor rusești, cel puțin șapte persoane au murit și 110 sunt rănite, transmit autorităţile locale.

Este odios să ataci piaţa principală a unui mare oraş dimineaţa, în timp ce oamenii se plimbă, unii ducându-se la biserică pentru a celebra o sărbătoare religioasă”, a denunţat într-un comunicat coordonatoarea umanitară a ONU în Ucraina, Denise Brown. „Condamn această schemă repetată de bombardamente ruse asupra unor zone populate din Ucraina, bombardamente ce cauzează morţi, distrugeri masive şi nevoi umanitare tot mai mari”, a subliniat responsabila ONU.

Aceasta trebuie să se oprească!”, a mai cerut Denise Brown, la câteva ore după acest atac asupra oraşului Cernigău, potrivit France 24.

Atacul cu rachete a avut loc dimineața și, potrivit datelor oferite de autoritățile locale, s-a soldat cu cel puțin şapte morţi şi 110 răniţi, un bilanţ teribil pentru acest oraş situat la doar 100 de km de frontiera cu Rusia.

Pe de altă, ucrainenii au ripostat lovind cu o dronă gara din Kursk, oraș în vestul Rusiei. Potrivit publicației britanice The Independent, cinci persoane au fost rănite.

Atac cu dronă ucraineană la Kursk. Potrivit unor informaţii preliminare, drona s-a prăbuşit pe acoperişul clădirii gării, iar după aceea a izbucnit un incendiu”, a scris pe Telegram guvernatorul regional, Roman Starovoyt. El precizează că cinci persoane au fost rănite de cioburi.

Orașul Kursk se află la aproximativ 150 de kilometri de granița cu Ucraina.

UE vrea să subvenționeze transportul de cereale din Ucraina

În altă ordine de idei, Comisia Europeană „analizează cu atenţie” subvenţionarea transportului de cereale din Ucraina prin statele membre UE, după ce câteva ţări au interzis importurile, a anunţat postul public de radio din Polonia, fără a preciza sursa informaţiei.

Problema sprijinirii costurilor pentru tranzitarea cerealelor din Ucraina este discutată la întâlnirea reprezentanţilor Poloniei, Ungariei, Slovaciei, României şi Bulgariei cu oficiali ai C.E. şi ai Ucrainei.

Costul estimat al subvenţiilor s-ar putea situa la aproximativ 30 euro (32,62 dolari) per tona de cereale, susţine postul polonez de radio.

În data de 2 mai, Uniunea Europeană a impus restricţii până la 5 iunie pentru importurile de grâu, porumb, rapiţă şi seminţe din floarea soarelui provenite din Ucraina, în ideea de a diminua oferta în exces de cereale în Bulgaria, Ungaria, Polonia, România şi Slovacia. Aceste ţări s-au plâns că cerealele ieftine din Ucraina fac producţia locală neprofitabilă.

Executivul comunitar a precizat că, în această perioadă, grâul, porumbul, rapiţa şi seminţele din floarea soarelui provenite din Ucraina vor putea fi vândute în orice altă ţară din blocul comunitar.

La 5 iunie, Comisia Europeană a decis prelungirea interzicerii importurilor de cereale din Ucraina pentru ţările din estul Europei până la data de 15 septembrie.

În ultimele săptămâni, infrastructura de export a Ucrainei a fost sever avariată de atacurile asupra porturilor sale, totul ca urmare a retragerii Rusiei, în 17 iulie, din acordul mediat de ONU pentru exportul cerealelor via Marea Neagră.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025