Prima pagină » Război în Ucraina » RĂZBOI în Ucraina, ziua 741. Macron insistă: „Lansăm dezbaterea”. Se pregătește Occidentul să intre într-o confruntare cu Rusia?

RĂZBOI în Ucraina, ziua 741. Macron insistă: „Lansăm dezbaterea”. Se pregătește Occidentul să intre într-o confruntare cu Rusia?

RĂZBOI în Ucraina, ziua 741. Macron insistă: „Lansăm dezbaterea”. Se pregătește Occidentul să intre într-o confruntare cu Rusia?

Războiul declanșat de Rusia în Ucraina a ajuns marți, 5 martie 2024, în ziua cu numărul 741, iar GÂNDUL vă prezintă cele mai importante evenimente din țara vecină.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat că refuză „să intre într-o logică a escaladării”, după comentariile sale controversate cu privire la trimiterea de trupe occidentale în Ucraina.

Macron: „Ne gândim la tot ce putem face”

Ca răspuns la o întrebare ce mi-a fost adresată cu privire la trimiterea de trupe, am răspuns că nimic nu este exclus”, a amintit Emmanuel Macron într-un interviu acordat cotidianului ceh Pravo, din care a fost postat online un extras luni seara, 4 martie, în ajunul vizitei sale la Praga.

„Lansăm dezbaterea şi ne gândim la tot ce putem face pentru a sprijini Ucraina. Întotdeauna am fost clar cu privire la cadrul nostru, nu suntem în război împotriva poporului rus şi refuzăm să intrăm într-o logică a escaladării” – Emmanuel Macron

La 26 februarie, la Paris, în urma unei conferinţe internaţionale privind sprijinul pentru Ucraina, Macron declara că trimiterea de trupe occidentale în Ucraina nu poate fi exclusă. Mai departe, el a recunoscut că sunt discuții în acest sens, dar a spus că nu s-a ajuns la un consens în rândul aliaţilor.

Ulterior, urmare a amplorii uriașe pe care a luat-o subiectul, Executivul francez a insistat că nu ar fi vorba despre trupe de luptă. Imediat, însă, aproape toţi ceilalţi aliaţi occidentali s-au distanţat de poziţia preşedintelui Macron, dând asigurări că nu se pune problema trimiterii de soldaţi în Ucraina.

Franța, armament de 2,6 miliarde euro livrat Ucrainei

Din 2022 încoace, Franţa a livrat Ucrainei echipamente militare în valoare totală de 2,6 miliarde de euro, a anunțat ministrul francez al Apărării, Sebastien Lecornu.

Într-un acord de securitate semnat cu Ucraina pe 16 februarie, la Paris, Franţa s-a angajat să furnizeze anul acesta „până la 3 miliarde de euro ajutor militar suplimentar” pentru Kiev.

Potrivit Kiel Institute, Parisul a promis 640 de milioane de euro ajutor militar, comparativ cu 17,7 miliarde de euro de partea germană.

Datele acestui clasament au fost întrerupte pe 15 ianuarie, înainte de ultimele anunţuri franceze în această problemă.

Organismul de cercetare german notează că „Italia, Franţa şi Polonia nu sunt foarte transparente în ajutorul lor pentru Ucraina, prin urmare noi subestimăm probabil totalul alocaţiilor”.

Guvernul francez a refuzat multă vreme să publice o listă precisă cu echipamente şi cu valoarea lor.

La sfârşitul lui februarie, ministrul ucrainean al Apărării, Rustem Umerov, a acuzat Occidentul de livrarea cu întârziere a mai bine de jumătate dintre armele promise. „La ora actuală, un angajament nu este sinonim cu livrarea, 50% din aceste angajamente nu sunt livrate la timp”, a declarat Umerov.

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre donarea unui alt Patriot către Kiev: România va sprijini Ucraina, dar nu s-a pus în discuție un alt sistem
Digi24
Moartea lui Felix Baumgartner. „Am încercat să-l reanimez, dar era imposibil. S-a prăbușit ca o rachetă”
Cancan.ro
Nepoții nu mai vor să îl vadă pe Piedone! Fostul șef ANPC a mărturisit care este motivul
Prosport.ro
Divorțul anului în lumea bună. Milionarul și prietena Soranei Cîrstea au rupt 9 ani de căsnicie
Adevarul
Imagini incredibile pe străzile unui oraș din Spania. Blocuri de gheață formate în luna iulie de grindina de mărimea unei mingi de golf
Mediafax
Vești bune pentru Republica Moldova! UE a decis eliminarea tarifelor de roaming
Click
Ce spune o americancă despre mâncarea din țara noastră: „Nu veni în România”
Wowbiz
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Antena 3
De ce s-a vândut această casă micuță cu 5 milioane de dolari
Digi24
Aeroportul Otopeni. Un autobuz care transporta călătorii la îmbarcarea în avion a ajuns pe DN1
Cancan.ro
Nicușor Dan, alături Mirabela Grădinaru și cei doi copii, în vizită oficială la Salzburg. Ce ținută a ales Prima Doamnă?
Ce se întâmplă doctore
E una dintre cele mai frumoase actrițe din lume și face furori cu aparițiile sale! Ce evită pentru o siluetă de invidiat la 53 de ani
observatornews.ro
Noul plan al Guvernului pentru pensiile speciale: vârsta și veniturile, în vizor. Anunțul lui Nicușor Dan
StirileKanalD
VIDEO „Era sânge de sus până jos” O femeie de 35 de ani și-a înjunghiat fostul soț din gelozie
KanalD
Accident grav în Bihor! Un motociclist a murit după o coliziune cu 3 vehicule
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Să fie aceasta noua Dacia C-Neo? Poză „SCĂPATĂ” pe internet
Descopera.ro
Cel mai mare deșert din lume nu este cel la care te gândești
Capital.ro
Românii trebuie să-și facă provizii! Alertă Raed Arafat: Minim 72 ore, se poate extinde la 10 zile
A1
Ispita Cristina de la Insula Iubirii, dans la bară într-o parcare, chiar în toiul zilei! Trecătorii au făcut ochii mari
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
O zi petrecută pe o plajă de lângă Dunăre a fost și ultima în viață, pentru doi tineri părinți! Tatăl și-a salvat fiica de 9 luni de la înec, dar el și soția nu au mai avut nicio șansă
RadioImpuls
Imagini feerice cu singura grădină exterioară verticală din România! Se află în București, pe Calea Dudești
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Ar putea solul de pe Lună să susțină o bază permanentă?