Prima pagină » Actualitate » Acuzații TERIFIANTE la adresa unei educatoare de la o creșă din Constanța. ”Băiatul era plin de vânătăi și avea urme de unghii de femeie în mânuță”

Acuzații TERIFIANTE la adresa unei educatoare de la o creșă din Constanța. ”Băiatul era plin de vânătăi și avea urme de unghii de femeie în mânuță”

Claudia Voicu
Acuzații TERIFIANTE la adresa unei educatoare de la o creșă din Constanța. ”Băiatul era plin de vânătăi și avea urme de unghii de femeie în mânuță”

Acuzații grave la adresa unei tinere educatoare de la o creșă din Constanța. Mama unui băiețel a făcut reclamație la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța, deoarece fiul său, care avea 2 ani și 5 luni, ar fi fost agresat la creșa privată unde era înscris. După ce a observat, două zile consecutiv, vânătăi și semne de unghii pe corpul băiatului, femeia l-a dus la spital. În urma investigațiilor, medicii au stabilit că urmele sunt rezultate ale unei agresiuni. Mama micuțului a mers cu el și la psiholog, care i-a confirmat teama puternică a băiețelului în relația cu educatoarea sa.

În toamna anului 2022, atunci când și-a înscris băiețelul la creșa privată ”Little Kids”, unde taxa lunară era de 1.330 de lei, A.C., o mămică din Constanța s-a gândit că micuțul va beneficia de o îngrijire atentă din partea personalului de aici.

După doar câteva zile însă, ar fi găsit pe corpul acestuia vânătăi și semne de unghii, care i-au ridicat mari semne de întrebare. Inițial, a încercat să afle de la băiețel ce i s-a întâmplat, dar acesta era prea mic pentru a-și putea exprima detaliat cauza suferinței.

”În primele două zile, s-a acomodat bine, nu plângea. După aceste zile însă, mi-a venit acasă vânăt tot și plângea că nu vrea la creșă. Nu voia să îl dezbrac ca să îi fac baie, iar când l-am băgat în cadă, am văzut că băiatul era plin de vânătăi și avea urme de unghii de femeie într-o mânuță. L-am întrebat ce s-a întâmplat și se acoperea ca și cum îi era rușine”, ne-a povestit mama copilului.

”Îmi zicea că doamna bate, se tăvălea pe jos și nu mai voia să intre în creșă”

Fără să reușească să obțină vreo informație de la copil, mămica l-a dus și în următoarea zi la grădiniță, moment în care acesta a refuzat să mai intre în clădire.

”Îmi zicea că doamna bate, se tăvălea pe jos și nu mai voia să intre în creșă. Într-un final, l-a luat doamna îngrijitoare în brațe și l-a băgat în clădire. Când am venit să îl iau acasă, o văd pe educatoarea, care avea 27 de ani, cum îl trăgea după ea, efectiv îl smucea de ziceai că era animal. O întreb ce s-a întâmplat și îmi spune că a tras o fetiță de păr și că a luat atitudine față de el. Mi-a spus că l-a scos în fața clasei să stea zece minute cu capul în jos, să-și ceară scuze față de toți copiii, să se simtă rușinat și să nu se mai repete. Gândiți-vă cum s-ar simți orice copil nou în colectivitate într-o astfel de situație!”, ne-a mai povestit mama copilului.

Micuțul avea pe corp vânătăi și urme de unghii, susține mama lui

De data aceasta, mămica a verificat imediat dacă băiețelul are urme de agresiune, fără să mai treacă pe acasă.

”Când i-a arătat poza cu educatoarea, s-a băgat sub canapea”

Când a văzut vânătăi proaspete, femeia i le-a arătat educatoarei, iar apoi s-a dus imediat cu băiețelul la spital.

”M-am dus direct la Spitalul Județean Constanța și mi-au scris pe hârtie «agresiune afirmativ». De acolo, m-am dus la medicină legală. Doctorița de aici a zis că este sută la sută agresiune, a trecut pe certificatul medico-legal că are vânătăi și înțepături de unghii, care necesită 2-3 zile de îngrijiri medicale. Eu sunasem deja la Protecția Copilului, iar ulterior am fost chemată cu toate documentele și mi s-a spus că instituția s-a autosesizat, deoarece documentele medicale confirmă agresiunea. Au făcut plângere la Poliție, fiind chemată și eu la Poliție pentru a susține plângerea, Dosarul a fost repartizat la Serviciul de Siguranță Școlară și trimis ulterior la Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanța pentru continuarea cercetărilor”, ne-a mai spus femeia.

Mama copilului susține că, în urma agresiunilor pe care le-ar fi suferit, după doar câteva zile de mers la creșă, băiețelul a refuzat să mai intre în sediul instituției

Micuțul a fost dus și la psiholog, care a confirmat spaima acestuia în relația cu cea care i-a fost educatoare.

”Când i-a arătat poza cu educatoarea, s-a băgat sub canapea și a început să plângă. Și psihologul mi-a confirmat că a fost maltratat”, ne-a mai spus femeia.

Nu i s-ar fi pus la dispoziție înregistrările

Încă de la început, conducerea creșei ar fi informat-o că părinții nu au posibilitatea să își vadă copiii pe camere de supraveghere live, însă, dacă vreodată apare vreo problemă, li se pot pune la dispoziție înregistrări.

Cu toate acestea, în momentul în care mămica a solicitat înregistrările care ar fi putut clarifica lucrurile, directoarea instituției ar fi refuzat să i le arate.

Certificatul medico-legal atestă că micuțul a fost agresat

”Poate copilul s-a zgâriat acasă”

Contactată de Gândul, directoarea creșei ”Little Kids”, Simona Piștalu, a prezentat o altă versiune a acestui caz.

”A fost o mămică care a avut două zile la creșă copilul, era în perioada de acomodare. A cerut să fie transferat la altă grupă, unde era înscrisă fetița unei cunoștințe, dar nu aveam loc și cumva s-a supărat și a făcut reclamație la Protecția Copilului. Noi suntem de 12 ani pe piață și cine ne cunoaște știe că ne dăm tot interesul. Poate copilul s-a zgâriat acasă, nu avea nicio urmă când a plecat de la grădiniță. Doamna educatoare era însărcinată atunci și a și intrat în concediul de creștere a copilului. S-au deplasat atunci la noi și de la Politie, și de la Inspectoratul Școlar și s-a rezolvat favorabil nouă”, ne-a spus directoarea Simona Piștalu, deși cercetările sunt încă în derulare.

CITEȘTE ȘI:

„Vă crăp capul”. Scene REVOLTĂTOARE filmate cu camera ascunsă într-o așa-zisă grădiniță privată din Popești Leordeni / Poliția a deschis o anchetă

MĂRTURIILE copiilor care ar fi bătuţi într-o grădiniţă din Ploieşti: „O trăgea de păr şi îi dădea palme în cap”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cele mai bune două orașe din lume sunt din aceeași țară