Prima pagină » EXCLUSIV » Nicușor Dan emite certificate de urbanism doar atunci când INTERESUL ELECTORAL o cere? Avocat: „E ipocrit, una declară în spațiul public și alta face”

Nicușor Dan emite certificate de urbanism doar atunci când INTERESUL ELECTORAL o cere? Avocat: „E ipocrit, una declară în spațiul public și alta face”

Nicușor Dan emite certificate de urbanism doar atunci când INTERESUL ELECTORAL o cere? Avocat: „E ipocrit, una declară în spațiul public și alta face”

Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, se află în plină campanie electorală pentru obținerea unui nou mandat la Primăria Municipiului București (PMB), dar a început această „luptă” cu mult mai devreme, una dintre etape fiind aceea a anunțării, în spațiul public, a unor „realizări” de ultim moment prin care dorește să-și convingă electoratul că merită să fie reales la alegerile din 9 iunie 2024. Numai că, dincolo de prezentarea unor succese pe bandă rulantă, Nicușor Dan reușește „performanța” de a se contrazice flagrant și demonstrează că – în cauzul certificatelor de urbanism, spre exemplu – acționează cu dublă măsură. 

În data de 29 martie 2024, Nicușor Dan a anunțat pe pagina sa de Facebook că a fost demarat o proiect de lărgire a Bulevardului Dimitrie Pompeiu. În prezent, acest bulevard are o singură bandă pe sens, dar se preconizează a avea două, iar studiul de fezabilitate va fi realizat de FIP Consulting SRL.

  • „Am atribuit contractul pentru proiectul de lărgire a Bulevardului Dimitrie Pompeiu de la o singură bandă la două benzi pe sens.
  • Studiul de fezabilitate va fi elaborat de FIP Consulting SRL, iar termenul de execuție este de 180 de zile.
  • Proiectul include și extinderea infrastructurii de tramvai de la capătul liniei existente până la Bd. Barbu Văcărescu, dar și construirea unui drum de legătură între Șoseaua Pipera, Bd. Dimitrie Pompeiu și Str. Fabrica de Glucoză și construirea unei parcări de tip park & ride”, a specificat Nicușor Dan pe Facebook.

Gândul prezintă, în exclusivitate, informații care demonstrează că Nicușor Dan pare a judeca folosind dubla măsură și pune mai presus de toate interesul electoral.

Adversar declarat al emiterii unor certifcate de urbanism și autorizații de construire pe care nu le agrează, edilul a emis, însă, cu rapiditate uimitoare, contractul pentru lărgirea Bulevardului Dimitrie Pompeiu.

Avocat Radu Dinulescu: „Atunci când interesul său electoral o cere, Nicușor Dan emite Certificate de Urbanism în baza dispozițiilor atacate

În exclusivitate pentru Gândul, avocatul Radu Dinulescu îl acuză pe Nicușor Dan de ipocrizie și spune, tranșant, că primarul general al Capitalei declară ceva în spațiul public, însă face cu totul altceva în biroul de primar.

Anunțarea, cu „mândrie”, a atribuirii contractului privind realizarea studiului de fezabilitate (SF) pentru lărgirea Bulevardului Dimitrie Pompeiu, ascunde, însă, un amănunt esențial. Un astfel de proiect necesită un Certificat de urbanism, atrage atenția avocatul Radu Dinulescu, motiv pentru care Asociația ArtMetropolis a solicitat Primăriei Municipiului București informații referitoare la emiterea acestui certificat de urbanism și a avut o surpriză uriașă.

Primarul – din păcate încă în funcție – ne dovedește încă o dată faptul că una declară în spațiul public și alta face. Astfel, conform unei postări de pe Facebook-ul acestuia, din data de 29.03.2024, ipocritul Nicușor Dan se mândrește cu faptul că a atribuit contractul privind realizarea studiului de fezabilitate pentru lărgirea Bulevardului Dimitrie Pompeiu”, arată avocatul.

În conformitate cu prevederile legale, pentru realizarea unui astfel de proiect este necesar să fie eliberat un Certificat de Urbanism. Asociația ArtMetropolis a solicitat Primăriei Municipiului București informații, în temeiul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public, cu privire la emiterea unui astfel de certificat de urbanism, iar aceasta, conform Răspunsului nr. 58779/16.04.2024, comunică printre altele:

Menționăm faptul că PMB, prin Direcția de Urbanism, a emis Certificatul de Urbanism cu nr. 237R/55205/17.05.2023 în scopul elaborării SF şi Autorizarea executării lucrărilor de extindere traseu cale de rulare tramvai tronson dublu şi zone de interconectare / joncțiune cu tronsoanele existente, rezultând un traseu, cu o lungime de 7,70 km, cuprins între şos. Pipera – b-dul Dimitrie Pompeiu – calea ferată – șos. Petricani – b-dul Lacul Tei – șos. D-na Ghica – şos. Pantelimon – b-dul Chişînău – b-dul Basarabiei – şos. Vergului, emis în baza PUZ Sector 2, aprobat cu HCGMB nr. 339/2020, la solicitarea Primăriei Sectorului 2. Certificatul menționat a fost ridicat de către organele de control în luna martie”.

„Iată cum NicușorDan, deși în spațiul public se declară unic apărător al interesului public prin contestarea PUZ-urilor coordonatoare de sector, atât prin acțiunile formulate de către asociația Salvați Bucureștiul, cât și de către asociațiile deținute de partenera de viață a acestuia, precum și de către prietenii lor, atunci când interesul său electoral o cere, emite certificate de urbanism în baza dispozițiilor atacate, respectiv PUZ Coordonator al Sectorului 2, aprobat prin HCGMB nr. 339/2020”, a spus avocatul Radu Dinulescu, în exclusivitate pentru Gândul.

FACIAS a depus un denunț la DNA împotriva primarului Nicuşor Dan și a arhitectului-șef Matei Damian

Trebuie remarcat faptul că acest Certificat de urbanism cu nr. 237R/55205/2023 a fost semnat în data de 17 mai 2023.

„Este exact data la care fostul arhitect-șef al Municipiului București, Adrian Bold, acuza șeful de serviciu al Direcției de Urbanism de la momentul respectiv, Matei Damian, de faptul a semnat în numele său o serie de certificate de urbanism și autorizații de construire, deși nu avea mandat pentru acest fapt”, amintește avocatul Radu Dinulescu.

Fundaţia pentru Apărarea Cetățenilor împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a depus un denunț la Direcția Națională Anticorupție (DNA) împotriva primarului general Nicuşor Dan şi a unui funcționar din Primăria Capitalei, acest funcționar fiind actualul arhitect-șef Matei Damian, adus în Primăria Capitalei de către Nicușor Dan.

FACIAS susține că, în lunile aprilie-mai 2023, nu mai puțin de 230 de certificate de urbanism – printre care și Certificatul privind lărgirea Bulevardului Dimitrie Pompeiu -, precum și 15 autorizaţii de construire au fost emise având la bază semnătura unui angajat care nu avea dreptul să facă acest lucru.

De aceea, preciza FACIAS, s-a solicitat DNA o anchetă oficială prin care responsabilii să plătească pentru faptele comise. Urmare a acestui demers, organele de anchetă au ridicat, în luna martie 2024, Certificatul de urbanism cu nr. 237R/55205/2023.

Nicușor Dan se laudă pe rețelele de socializare”

Avocatul Radu Dinulescu a precizat că primarul general al Capitalei și-a făcut un obicei din a se lăuda pe rețelele sociale, iar cazul proiectului pentru lărgirea Bulevardului Dimitrie Pompeiu, este elocvent.

Emis în baza unui PUZ – al Sectorului 2 – pe care Nicușor Dan îl contestă vehement în instanță, Certificatul de Urbanism în cauză nu arată decât că primarul general al Capitalei continuă -i mintă și -i inducă în eroare pe cei care au crezut în el în anul 2020”, susține avocatul Dinulescu.

„Cu toate acestea, Nicușor Dan se laudă pe rețelele de socializare cu faptul a atribuit Contractul de proiectare privind realizarea acestei lucrări, deși acest document este semnat de către Nicușor Dan și este emis în baza PUZ-ului Coordonator Sector 2.

Este vorba chiar despre PUZ-ul atât de contestat de către acesta în instanțele judecătorești, inclusiv prin acțiuni promovate de către Municipiul București prin care se solicită suspendarea și anularea autorizațiilor de construire emise în baza PUZ Sector 2, cheltuind din bugetul public sume considerabile pentru plata avocaților care reprezintă municipalitatea în aceste procese.

Iată un alt exemplu din care reiese că, după aproape patru ani de când Nicusor Dan este primar general, edilul continuă -i mintă și -i inducă în eroare pe cei care au crezut în el în anul 2020 și i-au acordat votul pentru funcția de primar”, a mai spus avocatul Radu Dinulescu, în exclusivitate pentru Gândul.


CITEȘTE ȘI:

Nicușor Dan a „rezolvat” și ecuația ȘOBOLANILOR din București: „O scădere cam de 20%”. Avocat: „Are un talent cu totul special de a număra rozătoare”

DISPERAT din cauza amenzilor ISC, Nicușor Dan cere revizuirea unei decizii definitive a Tribunalului București. Avocat: „De frica unui DOSAR PENAL”

Cum a „salvat” Nicușor Dan 600 ha de spații verzi care nu există! Avocat: „Interpretare eronată, de-a dreptul SCANDALOASĂ a legii!”

Iulian Cârlogea, manager public Sector 5, replică USTURĂTOARE după acuzațiile lui Nicușor Dan: „A depășit limitele bunului simț”

Clotilde Armand, trimisă în JUDECATĂ! „Inculpata a emis patru dispoziții care au produs foloase materiale pentru sine”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur