Prima pagină » Actualitate » Român tăiat cu maceta, în Belgia, imediat după meciul echipelor naționale. Atacatorii ar fi folosit și o armă de foc

Român tăiat cu maceta, în Belgia, imediat după meciul echipelor naționale. Atacatorii ar fi folosit și o armă de foc

Român tăiat cu maceta, în Belgia, imediat după meciul echipelor naționale. Atacatorii ar fi folosit și o armă de foc

Un tânăr român în vârstă de 22 de ani a ajuns la un spital din orășelul belgian Rijkevorse după ce ar fi fost rănit cu o macetă la scurt timp după terminarea meciului dintre echipele naționale ale României și Belgiei. În timpul altercației, unul dintre agresorii belgieni ar fi tras de mai multe ori cu pistolul.

Incidentul ar fi avut loc în Rijkevorse, un oraș cu numai 11.000 de locuitori. Sâmbătă seara, o familie de români ieșise la o terasă pentru a urmări meciul echipelor naționale. După finalul partidei, cei câțiva români au plecat spre casă, însă ar fi fost atacați de mai mulți tineri belgieni, potrivit Nieuwsald.

Conform declarațiilor date de victime, inițial belgienii i-ar fi hățuit pe români și s-ar fi legat, în special, de femeile din grup. Ulterior ar fi existat un conflict violent, în timpul căruia, spun martorii, s-ar fi auzit inclusiv trei focuri de armă.

Agresorii ar fi folosit și un pistol de semnalizare

Totodată, unul dintre agresori ar fi scos o armă albă, descrisă de martori drept o macetă. Bărbatul respectiv l-a lovit cu maceta pe un tânăr în vârstă de 22 de ani, provocându-i o rană la picior, după care scandalagii ar fi fugit.

Sursa citată a precizat că românul rănit a fost transportat de urgență la spital, unde a primit îngrijiri medicale urgente.

După apariția forțelor de ordine, perimetrul a fost închis pentru mai multe ore, iar după cercetarea la fața locului, maceta și arma de foc (un pistol de semnalizare) ar fi fost găsite.   Ulterior, anchetatorii belgieni ar fi identificat și reținut cinci suspecți.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe