Prima pagină » Actualitate » DOLIU în gastronomie! Cofetarul care a inventat unul dintre cele mai populare deserturi din lume a murit

DOLIU în gastronomie! Cofetarul care a inventat unul dintre cele mai populare deserturi din lume a murit

DOLIU în gastronomie! Cofetarul care a inventat unul dintre cele mai populare deserturi din lume a murit

Este doliu în lumea gastronomiei! Roberto Linguanotto, „părintele tiramisului”, a murit în Italia la vârsta de 81 de ani, fiind considerat autorul rețetei clasice de tiramisu. Desertul inventat de marele bucătar a devenit atât de popular în lume, încât există chiar și o Mișcare Mondială a iubitorilor de tiramisu, care organizează campionate mondiale de pregătire a desertului.

La sfârșitul anilor 1960, Roberto Linguanotto a fost inventatorul versiunii moderne de tiramisu

La acea vreme, patiserul era la începutul carierei și lucra într-un renumit restaurant din centrul orașului Treviso, „Beccherie”, acolo unde desertul fusese gândit ca o variantă a clasicului zabaglione, conceput pentru bărbații care frecventau o casă de întâlniri din apropiere. De aici provine numele „tiramesù” și, prin urmare, tiramisu, scrie La Repubblica.

Fără invenția lui, această mișcare mondială a iubitorilor de tiramisu nu ar exista

Oaspete frecvent și pasionat al Cupei Mondiale Tiramisù , unde și-a făcut ultimele apariții în cadrul competițiilor și ceremoniilor de premiere, Linguanotto a fost, de asemenea, foarte popular printre colegii săi. Organizatorul competiției, Francesco Redi, îi dedică un gând plin de emoție.

„Ne amintim de el cu afecțiune și cu acea dulceață care ne-a caracterizat mereu felurile. El și familia lui ne-au susținut încă de la început și îi suntem recunoscători, pentru că fără invenția lui această mișcare mondială a iubitorilor de tiramisu nu ar exista”, a mărturisit sursa citată.

Disputele în legătură cu originea prăjiturii

De-a lungul timpului au existat însă mai multe dispute referitoare la originea prăjiturii, fiind vehiculată și ipoteza că acest desert era servit pe post de afrodiziac într-un bordel din orașul Trevisio.

În ciuda acestor speculații, este unaimim recunoscut că locul unde a luat naștere tiramisu este restaurantul lui Ado Campeol. Luca Zaia, guvernatorul regiunii Veneția, a fost printre cei care i-au adus un omagiu pe twitter: orașul a pierdut o altă vedetă a istoriei vinului și gastronomiei.

Restaurantul ”Alle Beccherie” a fost deschis de familia lui Campeol în 1939, iar Ado a preluat afacerea la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial.

”Tireme Sù” s-ar traduce prin ”Ridică-mă”

Potrivit bucătarului-șef care a asistat-o pe soția lui Ado, Roberto Linguanotto, invenția a fost rezultatul unui ”accident” produs în timp ce făceau înghetață de vanilie. Linguanotto a scăpat din greșeală mascarpone în castronul cu ouă și zahăr, iar după ce a a constatat că amestecul este unul gustos i-a spus soției proprietarului, Alba.

Cei doi au perfecționat desertul adăugând pișcoturi înmuiate în cafea, presărând deasupra puțină cacao și botezându-l ”Tireme Sù”, ceea ce s-ar traduce prin ”Ridică-mă.”

Ulterior, în variantele adoptate, unii bucătari au adăugat rețetei originale și lichior, dar formula omologată de Academia Gastronomică în 2010 a exclus alcoolul pentru ca prăjitura să poată fi servită și copiilor.

 

CITIȚI ȘI:

A murit creatorul celebrului desert italian tiramisu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ucraina introduce un nou model de luptă. Syrskyi afirmă că zonele controlate de ruși au fost recucerite
Digi24
Președinta CCR, Simina Tănăsescu, spune care au fost motivele pentru care s-au anulat alegerile prezidențiale din 2024
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE
Mediafax
Sursa neașteptată de sare care ar putea crește tensiunea arterială a milioane de oameni
Click
„L-am luat ca din oală pe bărbată-miu din pat”. Urgența care a alertat-o pe Theo Rose în timpul nopții
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Monica Gabor în prezent, după ce a dispărut din lumina reflectoarelor. Imaginea postată de Irina Columbeanu
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
La câte puncte se reține permisul în 2026. În ce situații se dublează perioada de suspendare și când dai examen de redobândire?
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce unele planete au mai mulți sateliți decât altele?