Prima pagină » Actualitate » Prețul CHIRIILOR a explodat. Cât costă chiria pentru o locuință în apropiere de centrul Bucureștiului

Prețul CHIRIILOR a explodat. Cât costă chiria pentru o locuință în apropiere de centrul Bucureștiului

Ruxandra Radulescu

Prețul chiriilor a crescut considerabil, în această vară, în urma unei cereri tot mai mari. Garsonierele în blocuri noi și conectate la transportul public sunt cele mai căutate pentru închiriere. 

În marile orașe, chiriile au crescut, în medie, cu 15% față de anul trecut. Se caută studiouri și apartamente cu două camere, situate în apropierea universităților. În această perioadă, un studio aflat într-un ansamblu rezidențial, într-o zonă bine conectată la transportul în comun și aproape de centru, stă doar câteva zile pe piață.

Cei care vor să ajungă mai repede la muncă ori facultate, trebuie să plătească între 350 și 550 euro pe lună.

În București, un studio dintr-un bloc, din Sectorul 6, aproape de zona Politehnică, din Capitală, se închiriază acum cu 450 euro.

La Cluj, însă, prețurile sunt și mai mari și pot ajunge chiar și la 530-550 euro pentru o singură cameră, iar în cazul Constanței, Iașului sau Brașovului prețurile ajung la aproximativ 400 euro.

Studenții întâmpină tot mai multe probleme, când vine vorba de închirierea unui spațiu, nu numai din cauza prețurilor greu accesibile, ci și din cauza reticenței proprietarilor pentru această categorie de tineri.

„Mulți proprietari nu nu vor să aibă contract cu studenți. Nici apucat să mă leg la șireturi că mă sunau să rămână acasă. Adică la unele chiar am venit și când am ajuns, am fost anunțat că deja s-a dat după prima vizionare.” a declarat un tânăr.

„Este un deficit foarte mare de garsoniere, cel puțin în zona campusului universitar. În momentul de față nu poate fi vorba despre negociere, pentru că nu găsești ce să vizionezi.”, a declarat un broker imobiliar.

„Una dintre cele mai mari probleme de când stau în București este găsirea unei chirii, ori sunt în zone prea îndepărtate ca să fie accesibile. Dacă sunt accesibile arată deplorabil.”, a precizat un alt tânăr.

Piața chiriilor a înregistrat o creștere importantă încă de anul trecut, când dobânzile prea mari i-au împiedicat pe mulți să obțină un credit ipotecar. Analiștii estimează că acest segment va fi într-o continuă expansiune în următorii ani.

În campus-urile private, care au cam aceleași facilități ca studiourile rezidențiale, tarifele au explodat. În Capitală, o cameră de 45m² cu baie și bucătărie proprie, ajunge la 400 euro lunar.

CITEȘTE ȘI:

Cât câștigă proprietarii din afacerile cu apartamentele închiriate în regim hotelier

Topul ţărilor din Europa cu cele mai IEFTINE locuinţe noi / Pe ce loc se află România

Suma colosală pe care o cere proprietara unui APARTAMENT din Cluj pentru închiriere pe perioada festivalului Untold: „Mi-e jenă că sunt clujean”

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?