Prima pagină » Actualitate » Deși legea interzice, un post de radio LEGIONAR emite și în prezent/CNA a depus plângere penală de la începutul anului

Deși legea interzice, un post de radio LEGIONAR emite și în prezent/CNA a depus plângere penală de la începutul anului

Deși legea interzice, un post de radio LEGIONAR emite și în prezent/CNA a depus plângere penală de la începutul anului

Legionarii români au și un post de radio care încă emite live, deși Consiliul Național al Audiovizualului a depus plângere penală la începutul lui 2024. Radio Camarad difuzează muzică și mesaje legionare chiar și în prezent. Postul prezintă toate însemnele Mișcării Legionare, cu mesaje vizuale și audio, deși promovarea curentului, în România, este interzisă prin lege. 

Deși promovarea Mișcării Legionare este interzisă, prin lege, în România, iar CNA a depus plângere penală împotriva postului de radio „Radio Camarad”, acesta încă emite live chiar și în acest moment. Ziariștii de la Pagina de Media l-au contactat pe reprezentantul postului, Iulian Senos,  încă din februarie 2024, pe marginea legislației despre acest, iar acesta a răspuns:

Da, îmi este cunoscută şi sunt foarte revoltat că există anumite coliziuni între Constituţia României şi legi şi că aceste coliziuni sunt remarcate de un om mărunt ca mine şi nu de oameni mult mai importanţi din statul român. Doar dacă puneţi faţă în faţă titlurile „Libertatea Conştiinţei” cu „Interdicţia de a nega”, ajungem în faţa unui moment foarte stânjenitor pentru cei care au realizat o lege cu rând mai mic decât Constituţia, care practic suprascrie o prevedere constituţională.

CITEȘTE ȘI:

Claudiu Târziu, despre PERCHEZIȚIILE la cei care l-au comemorat pe Zelea Codreanu: „Orice opoziție la regimul totalitar este reprimată cu brutalitate”

Cine este Șerban Suru, autoproclamat șef al MIȘCĂRII Legionare din România

CNA, plângere penală împotriva unui post de radio online care ar promova MIȘCAREA LEGIONARĂ / „Vom căuta soluții tehnice noi”

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?