Prima pagină » Actualitate » Mihai TUDOSE, despre rezultatul parlamentarelor: „Împărţim puterea şi asigurăm şi un ECHILIBRU şi un parcurs bun al României”

Mihai TUDOSE, despre rezultatul parlamentarelor: „Împărţim puterea şi asigurăm şi un ECHILIBRU şi un parcurs bun al României”

Mihai TUDOSE, despre rezultatul parlamentarelor:

Noua coaliție parlamentară, formată din PSD-PNL-USR-UDMR și Minorități, însumează 65% din voturi. Practic, cu această majoritate „confortabilă”, așa cum o numește președintele Consiliului Național al PSD, Mihai Tudose, se ajunge la ideea promovată de prim-ministrul Marcel Ciolacu, referitoare la împărțitul puterii. 

Social-democratul Mihai Tudose consideră că, în cadrul coaliției parlamebntare nou-formate, PSD ar trebui să dea premierul, din considerentul că a luat cele mai multe voturi. Însă, mai spune acesta, „dar nu suntem neapărat ancoraţi, blocaţi în acest proiect”.

PSD doreşte să facă parte din această coaliţie şi va fi în această coaliţie. Despre dorinţa celorlalte partide, vorbim când încep negocierile, cred că săptămâna viitoare începem să ne lămurim. (..) Strângem mai mult de 65% din voturi, depinde şi de numărul de mandate validate. Este o majoritate confortabilă.

Opinia personală este că partidul care a câştigat cele mai multe mandate, care este pe primul loc, este cel mai îndrituit să facă această propunere sau să aibă această pretenţie, în ghilimele sau fără, dar nu suntem neapărat ancoraţi, blocaţi în acest proiect, a declarat Mihai Tudose  la Antena 3

Tudose a reamintit declarațiile premierului Marcel Ciolacu  și anume că „este normal ca cine dă preşedintele să nu dea şi premierul, să fie o coaliţie, adică să împartă puterea”.

Dacă noi suntem sănătoşi la minte şi considerăm că este cea mai bună soluţie această alianţă care să aibă un tip de candidat comun la preşedinţie, să genereze toate celelalte structuri, Cameră, Senat, Guvern, împreună, este evident că lucrurile trebuie echilibrate, ca să nu ajungem în postura în care cineva să decidă totul, adică suntem mulţi, dar volanul este numai la unul. Împărţim puterea şi asigurăm şi un echilibru şi un parcurs bun al României, evităm derapajele, a explicat Tudose.

CITEȘTE ȘI:

Biroul Electoral Central a publicat rezultatele finale/Listele complete cu senatorii și deputații care ne vor reprezenta în PARLAMENT

Ilie Bolojan: „Epoca Iohannis în PNL s-a ÎNCHEIAT. Trebuie să acționăm cu responsabilitate în colaborarea cu PSD”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Planul de debarcare a lui Bolojan confirmat de PSD
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
Incident la bordul unui avion TAROM: un pilot a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a zburat fără să fi dormit
Mediafax
Presa maghiară: Alegerile din Ungaria sunt oglinda în care se privește o Românie care stagnează
Click
Unde sărbătoresc Medana și Alin Oprea 7 ani de relație? Ce artiști le-au fost alături? „Trei zile și trei nopți”
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Boala autoimună de care suferă Naba Salem. I s-a făcut rău în timpul probelor de la Survivor: „M-a luat panica și am început să tremur rău”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Armă nouă la mare adâncime: China poate lăsa acum lumea fără internet
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
O femeie cu 3 boli autoimune a intrat în remisiune după ce medicii i-au „resetat” sistemul imunitar